Co trzeci przedsiębiorca skarży się na nieuregulowane faktury

  • PAP
opublikowano: 29-03-2021, 06:48

Co trzeci przedsiębiorca skarży się na nieuregulowane faktury - wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Dodano, że ponad 70 proc. przedsiębiorców poniosło w związku z pandemią dodatkowe koszty.

Adobe Stock

Jak podano w raporcie z badania "KoronaBilans MŚP" przeprowadzonego na zlecenie KRD BIG, opóźnienia w regulowaniu zobowiązań, na które skarżą się przedsiębiorcy, wynoszą przeważnie do miesiąca. Blisko 30 proc. firm przyznaje, że nie reguluje na czas swoich zobowiązań, połowa z nich tłumaczy się natomiast słabą sytuacją finansową. Co trzeci sam czeka na przelewy od kontrahentów - wynika z ankiety.

Dodano, że 66,8 proc. firm ma zobowiązania finansowe, to więcej, niż w poprzedniej edycji badania. Wzrósł również odsetek przedsiębiorców, którzy podpisali w czasie pandemii nowe zobowiązania - z 26,9 proc. aż do 35,3 proc.

Z 14,5 proc. do 16,9 proc. wzrosła grupa firm, które wskutek pandemii przewidują problemy ze spłatą rat kredytowych lub leasingowych w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jednocześnie, jak czytamy, co czwarty przedsiębiorca nie ma pewności, czy w niedługiej przyszłości będzie w stanie regulować swoje zobowiązania.

Problemy z uzyskaniem na czas płatności od kontrahentów dotyczą najczęściej małych i średnich przedsiębiorstw z sektora usługowego. Skarży się na nie 32 proc. wszystkich badanych firm.

Prawie 30 proc. firm przyznaje, że z powodu pandemii nie płaci swoich faktur na bieżąco - najczęściej problemy tego rodzaju zgłaszane są przez przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej.

Co druga firma przestoje w płatnościach uzasadnia słabymi wynikami sprzedażowymi i mniejszą liczbą zleceń, co trzecia zaś sama czeka na płatność ze strony kontrahentów - wynika z badania. Wskazano, że o ponad 8 pkt proc. wzrósł odsetek firm, które w czasie pandemii sięgnęły po dodatkowe finansowanie i zawarły umowy kredytowe lub leasingowe.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, cytowany w raporcie z badania, zauważa, że "zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub leasingu posiada dwie trzecie przedsiębiorców. Dodatkowo do ponad 35 proc. wzrósł odsetek tych firm, które zdecydowały się zaciągnąć dodatkowe zobowiązania w trakcie pandemii. Widać więc, że część przedsiębiorców posiada zdolność kredytową".

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jego zdaniem wyniki badania podkreślają, że zwiększyło się grono firm, które nie mają pewności, czy w najbliższym czasie będą w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązania. "Wątpliwości tego rodzaju dotyczą 42 proc. przedsiębiorców" - zaznacza Łącki.

Jak wynika z badania, ponad 70 proc. przedsiębiorców poniosło w związku z pandemią dodatkowe koszty. Odsetek ten w lutym wyniósł 71,4 proc. i odnotował nieznaczny spadek. Prawie 90 proc. z tej grupy przeznaczyła na ten cel do jednej czwartek swojego firmowego budżetu. Najczęściej dodatkowe środki przeznaczane były na odpowiednie zabezpieczenie pracowników - zakup maseczek, przyłbic, rękawiczek i płynu do dezynfekcji rąk, jak i na odkażanie pomieszczeń. Działania takie deklaruje ponad 95 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu w kategorii dodatkowych kosztów znalazły się zakup nowego sprzętu oraz oprogramowania (ponad 30 proc. respondentów), co piąty przedsiębiorca dodatkowe środki przeznaczył na wykonanie testów na koronawirusa wśród załogi. 13 proc. firm musiało zmierzyć się z kosztami spowodowanymi przebywaniem pracowników na kwarantannie lub na zwolnieniu chorobowym, na miejsce których było trzeba zatrudnić dodatkowe osoby.

Prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki uważa, że ponadplanowe wydatki wyraźnie uszczupliły finanse firm. "Zestawiając to z rosnąca liczbą przedsiębiorstw, które w czasie pandemii zaciągają kolejne zobowiązanie, można się spodziewać, że w najbliższym czasie zjawisko zatorów płatniczych będzie się nasilać. Z drugiej strony przedsiębiorcy nadal wstrzymują się z odzyskiwaniem swoich należności i można odnieść wrażenie, że pobłażając dłużnikom, bagatelizują zagrożenie, jakim jest utrata płynności finansowej" - powiedział.

VII edycja ogólnopolskiego Badania „KoronaBilans MŚP” została przeprowadzona przez IMAS International w lutym 2021 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Objęła grupę 301 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane