Żacy wybierają studia, nie myśląc o pracy

04-01-2017, 22:00

Nie słabnie popularność kierunków, które dają studentom nikłe perspektywy, jeśli chodzi o zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.

W ubiegłym roku akademickim, jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na studia wyższe zostało przyjętych prawie 450 tys. osób. I chociaż przyszli studenci chętnie wybierają takie kierunki, jak informatyka, logistyka czy budownictwo, to nie zawsze podejmują decyzję o wyborze specjalizacji na podstawie analizy rynku pracy.

Studenci
Zobacz więcej

Studenci

Bloomberg

— Rośnie zainteresowanie kierunkami technicznymi, jednak liczba osób, która je kończy, wciąż nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rynku. W branżach technologicznych, takich jak IT, brakuje kandydatów do pracy, a trend ten będzie się utrzymywał. Komisja Europejska podaje, że do 2020 r. deficyt specjalistów IT w Unii Europejskiej sięgnie ok. 900 tys. — mówi Magdalena Kuś, HR menedżer w GFT Polska.

Edukacyjne nowości

Polskie uczelnie wyższe starają się podążać za trendami na rynku pracy, tworząc co roku nowe kierunki dopasowane do potrzeb pracodawców. Przykładowo Politechnika Warszawska uruchomiła przetwarzanie i analizę zbiorów danych, a Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wprowadził projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Niektóre placówki edukacyjne proponują studentom kierunki łączone z innymi.

— Prowadzimy na Politechnice Łódzkiej interdyscyplinarne kierunki międzywydziałowe i międzyuczelniane, takie jak biogospodarka, chemia budowlana czy inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia. W najbliższym czasie uruchomimy we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim m.in. rewitalizację miast. Te kierunki powstały w konsultacji z otoczeniem gospodarczo-społecznym. Absolwenci wykształceni na kilku renomowanych uczelniach mają większe szanse na rynku pracy, są bardziej mobilni, zdobywają wiedzę, jakiej nie oferują inne programy nauczania, a ich kwalifikacje są bardziej pożądane na rynku pracy — mówi prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.

Stereotyp kodowania

Niestety wciąż nie słabnie popularność kierunków, które nie dają studentom perspektywy na zatrudnienie w zawodzie. Aż 30 proc. uczących się już podczas studiów uznało, że specjalizacja, którą wybrali, nie jest dla nich satysfakcjonująca, a 70 proc. z nich mimo swojego niezadowolenia nie planuje nic zmieniać. Ponadto mimo rosnącej potrzeby rynkowej na absolwentów informatyki wielu studentów obawia się, że taka ścieżka kariery może okazać się dla nich zbyt wymagająca. Prawie połowa Polaków uważa, że do nauki kodowania należy posiadać specjalne predyspozycje. W grupie wiekowej 18-24 lata taką opinię wyraziło aż 61 proc. osób — wynika z ankiety przeprowadzonej przez instytut Ibris. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Żacy wybierają studia, nie myśląc o pracy