Co tysiące głów, to nie jedna

Przemek Barankiewicz, CFA
opublikowano: 22-10-2007, 00:00

Prosta prawda, nieco sparafrazowana w tytule, przyświecała konkursowi portalu pb.pl i fundacji Polidea. Pytaliśmy Was nie o to, na kogo zagłosujecie. Chcieliśmy wiedzieć, jakich wyników oczekujecie. Liczyliśmy, że nawet jeśli każdy z Was się pomyli, to jeden zawyży, drugi zaniży ostateczny rezultat. Uwierzyliśmy w teorię wiedzy rozproszonej, opartej na regule, że grupa jako całość wie więcej i prognozuje lepiej niż najinteligentniejszy członek tej grupy.

Pisząc te słowa, jeszcze nie wiem, na kogo zagłosowali Polacy w niedzielnych wyborach. Nie wiem zatem, czy typy siedmiu tysięcy uczestników konkursu wypadły lepiej niż przedwyborcze sondaże. Wiem już natomiast, że o ile opinia wyborców w ostatnim tygodniu mocno się wahała, prognozy uczestników naszej zabawy były bardzo stabilne.

Kto ma politycznego nosa? Już jutro będziecie mogli poznać zwycięzców konkursu na stronach portalu. Jeśli PKW nie spóźni się z prezentacją oficjalnych rezultatów.

Takich wyników oczekiwali uczestnicy konkursu w piątek o północy.

Przemek Barankiewicz, CFA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz, CFA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy