Co zobaczymy w niedalekiej, a co w odległej przyszłości?

ZŁO
opublikowano: 28-03-2007, 00:00

Krzysztof Luty

IDS Scheer Polska

Nie brak wizjonerów zapowiadających ERP III, czyli ERP II plus moduł zarządzania zasobami pieniężnymi. Ja jednak stawiam na ekspansję funkcjonalną ERP — już teraz systemy informatyczne do zarządzania przedsiębiorstwem obsługują łańcuchy dostaw, wykraczające znacznie poza jedno przedsiębiorstwo. Rośnie też popyt na rozwiązania wertykalne, głównie dla produkcji procesowej i dyskretnej. Widać również wysiłki producentów ERP zmierzające do wyposażenia tych systemów w bardziej zaawansowane narzędzia sprawozdawcze i analityczne. Mimo gromadzenia coraz większej liczby funkcjonalności pod jednym szyldem ERP, nie należy się spodziewać ujednoliconego standardu rozwiązań — klienci prowadzą rozmaite firmy, wymagające równie zróżnicowanych narzędzi informatycznych.

Dariusz Samól

architekt rozwiązań biznesowych SAP Polska

Rozwój systemów ERP będzie zmierzał w kierunku integracji wielu płaszczyzn — od funkcjonalności ułatwiających bezpośrednią współpracę wielu osób w sieci, przez zintegrowane mechanizmy analityczne, po integrację procesów i danych. W takim systemie informacje dostarczane przez wiele oddziałów i departamentów mogą natychmiast wykorzystać wszyscy pracownicy firmy. Co więcej, system przekazuje poszczególnym osobom dane odpowiednio przygotowane do ich stanowiska, roli w firmie i uprawnień.

Systemy ERP w przyszłości będą prawdopodobnie obsługiwać znacznie szersze obszary działalności przedsiębiorstwa niż obecnie. Rozwijane będą funkcjonalności uznawane za niszowe, takie jak e-learning, e-recruiting, zarządzanie nieruchomościami czy podróżami, a także technologie identyfikacji przez częstotliwość radiową.

Jacek Rakoczy

prezes Eurosoft Invent

Aplikacje ERP rozwijają się w kilku kierunkach. Pierwszy to rozwój technologiczny, ułatwiający integrację różnych systemów ERP. Już dziś taką integrację deklarują producenci ERP, jednak jej praktyczne wykonanie nie należy do łatwych. Drugi obszar rozwoju systemów ERP związany jest z ekspansją architektury opartej na usługach (Service Oriented Architecture — SOA). Wymusiła ona na dostawcach aplikacji ERP rozdzielenie mechanizmów programistycznych od usług, z których efektywnie może korzystać użytkownik. Coraz większej wagi we wdrożeniach systemów ERP nabiera podejście procesowe. Tylko ono gwarantuje, że nakładamy system ERP na poprawnie funkcjonujące mechanizmy biznesowe firmy. Dlatego wydaje się, że stosowanie metodyki procesowej wyznaczy jedną z podstawowych ścieżek rozwoju systemów ERP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu