Co zrobić krótko przed emeryturą

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 10-07-2014, 07:50

Odpowiadamy na pytania czytelników.

Na emeryturę przejdę za 9 lat. Czy jeszcze mogę zadeklarować przeniesienie składki do OFE, czy są ograniczenia co do lat? Jestem 2 lata przed emeryturą. Jaką decyzję podjąć? Mam 57 lat. ZUS zabrał już 50 proc. moich wkładów w OFE. Czy warto jeszcze zostać w OFE?

Oświadczenia o chęci pozostania w OFE w tym oknie transferowym (do 31 lipca) składać mogą wszyscy z uwagi na start suwaka z dniem 31 października. W następnym oknie transferowym będą mogli zrobić to tylko ci, którzy mają więcej niż 10 lat do ustawowego wieku emerytalnego.

Warto jednak pamiętać, że deklaracja chęci oszczędzania w funduszu emerytalnym dotyczy wyłącznie przyszłych składek, poczynając od składki za lipiec 2014 r. W każdym z powyższych przypadków taka deklaracja będzie więc w praktyce nieskuteczna, ponieważ na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zaczyna działać tzw. suwak bezpieczeństwa, który polega na tym, że zarówno nowe, jak i dotychczas uzbierane w funduszu składki będą przekazywane do ZUS. W rezultacie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego stan konta w OFE będzie wynosił zero.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy