CoBRa wychodzi z Commerzbanku

Kozmana Magda
09-01-2001, 00:00

CoBRa wychodzi z Commerzbanku

Commerzbank pozbywa się powoli swojego najbardziej kłopotliwego akcjonariusza. Wczoraj holenderska grupa inwestycyjna CoBRa sprzedała 9,98 proc. walorów banku. Nie podała jednak, kto ją zastąpił.

Akcje Commerzbanku, czwartego pod względem wielkości aktywów banku niemieckiego i głównego udziałowca BRE, poszły wczoraj o 4 proc. w górę na wieść, że CoBRa sprzedała pakiet jego akcji. Holenderska grupa z 16- -proc. pakietem papierów była jego największym akcjonariuszem. Wczoraj pozbyła się 9,98 proc. akcji, nie podając ani nazwy kupującego, ani wartości transakcji.

Niemal natychmiast odżyły spekulacje na temat sprzedaży Commerzbanku. Analitycy uważają, że CoBRa mogła sprzedać pakiet jednemu z dużych graczy w sektorze bankowym, który chciałby mocno wejść na niemiecki rynek. Holendrzy od dawna opowiadali się za powiązaniem Commerzbanku z zagranicznym partnerem. To z tego m.in. powodu nie wypaliła w lipcu fuzja z Dresdner Bankiem.

CoBRa sprzeciwiała się także zwiększeniu udziałów w Commerzbanku przez włoską grupę ubezpieczeniową Generali i hiszpański Banco Santander Central Hispano. Niemiecki bank liczył, że poprzez silniejsze więzi z Włochami i Hiszpanami uniknie wrogiego przejęcia.

Groźba może okazać się jednak niewielka. Bo chociaż część analityków wskazuje, że na konsolidującym się europejskim rynku bankowym Commerzbank nie może przetrwać samotnie, to druga część ekspertów nie uznaje niemieckiego banku za interesujący kąsek. Wskazują oni na słaby wskaźnik zwrotu na aktywach, słabą bankowość inwestycyjną i kosztowną sieć bankowości detalicznej.

CoBRa mogła więc sprzedać swoje udziały podobnej do siebie grupie inwestycyjnej, która połaszczyła się na dosyć tanie akcje banku. Holendrzy ujawnili tylko, że transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych dni. Commerzbank nie udzielił żadnego komentarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magda

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / CoBRa wychodzi z Commerzbanku