Coeure: pakt stabilności i inwestycje to podstawa rozwoju strefy euro

Europejski Bank Centralny będzie utrzymywać stopy procentowe na bardzo niskim poziomie przez dłuższy okres czasu w celu zapewnienia stabilności pieniądza, ale rządy krajów strefy euro muszą wykonać swoją część zadania w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i cięcia długu, ocenia Benoit Coeure, decydent EBC, którego cytuje Reuters.

Zdaniem przedstawiciela władz EBC, strefa euro ma duży deficyt. Sugeruje on, że konieczna jest ściślejsza współpraca, co jest kolejnym warunek stabilności bloku monetarnego.

Coeure Benoit (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Coeure Benoit (fot. Bloomberg)

Oficjel uważa, że obecna sytuacja gospodarcza nadal jest niepokojąca biorąc pod uwagę wysokie zadłużenie i bezrobocie i słaby, wręcz anemiczny wzrost. Ostrzegł jednak przed stymulacją poprzez zastępowanie starego długu, nowymi zobowiązaniami. W jego opinii, dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie paktu stabilności, opartego na reformach i sprawdzonych już wcześniej elementach polityczno-gospodarczych.

Nawiązując do sytuacji monetarnej w USA Coeure stwierdził, że „różni się ona diametralnie od tej w strefie euro dlatego należy oczekiwać rosnących rozbieżności w prowadzonej polityce stóp procentowych.

„W USA i Wielkiej Brytanii doszliśmy już do punktu zwrotnego, po którym stopy powinny powrócić do trendy rosnącego. W eurolandzie jeszcze jest do tego daleko” – powiedział Coeure.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Coeure: pakt stabilności i inwestycje to podstawa rozwoju strefy euro