Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 18-10-2021, 19:23

Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji.

Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%. Lepsze nastroje widać było natomiast na GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek zdołał zamknąć się 0,22% wyżej. Tym samym WIG20 pozostaje w rejonach zeszłotygodniowych maksimów, które są zarazem najwyższymi poziomami w tym roku. Jeżeli obecny sentyment nie ulegnie zmianie i indeks zdołała utrzymać się powyżej szczytów z 2017 roku, niewykluczona jest kontynuacja hossy na polskiej giełdzie. Parząc na największe spółki z WIG20, fenomenalnie poradziła sobie dziś Jastrzębska Spółka Węglowa, której walory zyskały ponad 8%, tym samym notowania JSW wróciły w rejony szczytów z ubiegłego tygodnia. Aktualnie kluczowym wsparciem dla spółki wydaje się okrągły poziom 60 zł, utrzymanie się powyżej, może zwiastować kontynuację trendu wzrostowego. Po drugiej stronie rynku znalazły się z kolei akcje Mercator Medical, gdzie obserwowaliśmy potężną przecenę, która sięgnęła ponad 20%! Tak silny ruch jest wynikiem opublikowanych fatalnych szacunków co do wyników za trzeci kwartał 2021 roku.

Jeśli chodzi z kolei o rynek amerykański, inwestorom zza oceanu nie udzielają się gorsze nastroje, wyraźnie opierają się one spadkom. Dobre rozpoczęcie sezonu publikacji wyników z Wall Street wspiera tamtejsze indeksy. W momencie przygotowywania tego komentarza najlepiej radzi sobie Nasdaq, który zyskuje niemal 0,5%. S&P500 zyskuje z kolei 0,23%, a Dow Jones oscyluje w rejonach poziomu odniesienia. Mimo iż nie są to duże wzrosty, tak kontynuacja ruchu końcówki ubiegłego tygodnia wydaje się dobrym prognostykiem na kolejne dni. Na indeksach w USA doszło bowiem do pokonania kluczowych, krótkoterminowych oporów, co może wspierać rynkowe byki. Jeżeli sentyment nie ulegnie zmianie, niewykluczone, że wkrótce zobaczymy atak na historyczne rekordy. W centrum uwagi pozostają raporty kwartalne spółek, a pod koniec tygodnia poznamy także dane PMI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane