Cohn: 15 grudnia USA wprowadzą wyższe taryfy na chińskie produkty

opublikowano: 19-11-2019, 09:48

Gary Cohn, były główny doradca ekonomiczny Białego Domu twierdzi, że jeśli wcześniej nie dojdzie do zgody USA i Chin ws. zawarcia umowy handlowej, prezydent Donald Trump nałoży wyższe stawki celne od 15 grudnia.

W wywiadzie udzielonym stacji CNBC, Cohn powiedział, że uważa iż „…prezydent Trump zdaje sobie sprawę, że jest to funkcja wymuszająca, ale póki jedynie mruga,  traci wiarygodność w chińskich oczach”.

Gary Cohn
Zobacz więcej

Gary Cohn fot. Bloomberg

Ostatnio również Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA mówił, że spodziewa się zaostrzenia taryf w połowie grudnia, jeśli nie dojdzie do porozumienia miedzy Pekinem a Stanami Zjednoczonymi. 

Cohn, który w marcu 2018 r. zrezygnował ze stanowiska w Białym Domu, jest zwolennikiem wolnego handlu. Na tym polu nie potrafił porozumieć się z obecnym gospodarzem Białego Domu.

W październiku, po tym, jak USA i Chiny zgodziły się na częściową umowę handlową, Trump postanowił nie kontynuować podwyżki taryf. Ale umowa „fazy pierwszej” musi jeszcze zostać podpisana, co dodatkowo zwiększa nieprzewidywalność długotrwałego sporu handlowego, podczas którego dwie największe gospodarki świata nałożyły wyższe stawki celne na towary o wartości setek miliardów dolarów.

Według chińskiego Ministerstwa Handlu urzędnicy z obu krajów odbyli „konstruktywną dyskusję” w weekend.

W sierpniu Trump ogłosił, że opóźnia niektóre planowane taryfy - na niektóre urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, laptopy i gry wideo - z powodu obaw, że mogą one wpłynąć na sezon zakupów świątecznych.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy