Colloseum odbija Energomontaż

Michał Makarczyk
opublikowano: 28-01-2002, 00:00

Grupa akcjonariuszy Energomontażu Północ, na czele z KFI Colloseum, zapowiada odzyskanie utraconych miejsc w radzie nadzorczej. Pomóc w tym ma sąd, który może wyrazić zgodę na zwołanie NWZA.

Katowickie Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne wraz z grupą akcjonariuszy zamierza odzyskać kontrolę nad Energomontażem Północ. Na razie jednak nie dysponuje pakietem 20 proc. akcji, co pozwalałoby zwołać NWZA i dokonać zmian w radzie nadzorczej budowlanej spółki.

Obecnie spółką kierują osoby powiązane z Ryszardem Oparą, znanym ostatnio z inwestycji w akcje Elektrimu. KFI Colloseum — wraz z mniejszymi akcjonariuszami — złożyło wniosek do sądu z prośbą o wyrażenie zgody na zwołanie walnego, podczas którego dojdzie do zmian w RN.

— Czekamy na decyzję sądu. Liczymy, że sąd przystanie na wniosek i upoważni nas do wyznaczenia terminu NWZA. Do tej pory większościowi akcjonariusze, w tym Ryszard Opara, odrzucali nasze propozycje zmian w radzie. Chcemy wrócić do nadzoru nad firmą. W sądzie jest jeszcze kilka innych naszych wniosków, m.in. w sprawie bezprawnego odwołania byłego prezesa zarządu. Ponadto zawiadomiliśmy KPWiG o nieprawidłowościach, w tym o gwałceniu praw mniejszościowych akcjonariuszy. Na razie nie było odzewu — wylicza Józef Jędruch, były prezes, a obecnie dyrektor ds. restrukturyzacji w Colloseum.

Jego zdaniem, grupa akcjonariuszy skupionych wokół Colloseum ma szansę zdobyć trzy miejsca w siedmioosobowej RN Energomontażu Północ.

Prawie rok temu ludzie Colloseum rządzili niepodzielnie Energomontażem. Na jego czele stał Józef Jędruch. Potem utracili wszystkie miejsca na rzecz osób związanych z Ryszardem Oparą, który po wezwaniu zdobył prawie 50 proc. akcji.

— Jesienią ubiegłego roku Colloseum poprzez prasę zawiadomiło o złożeniu do sądu kilku wniosków przeciwko Energomontażowi Północ. Kontaktowaliśmy się z Krajowym Rejestrem Sądowym. Nie otrzymali żadnego dokumentu od tej firmy. Potwierdzam, że Colloseum i grupa zaprzyjaźnionych z nim akcjonariuszy złożyła wniosek o zwołanie NWZA i zmiany w RN. Odrzuciliśmy go. Do wniosku nie dołączono bowiem świadectw lub nawet ich kserokopii, które zaświadczałyby, że akcjonariusze ci posiadają łącznie 20 proc. walorów. Nic nie wiemy także o prośbie tych akcjonariuszy o wyznaczenie zgody na zwołanie przez nich NWZA — zapewnia Jan Piekarski, dyrektor biura zarządu Energomontażu Północ.

KFI Colloseum jest znanym i wzbudzającym wiele kontrowersji graczem giełdowym oraz firmą obracającą wierzytelnościami. Do niedawna część zarządu KFI była zatrzymana do wyjaśnienia wątpliwości związanych z niejasnymi transakcjami. Prokuratura zarzuciła im „wielomilionowe oszustwa”. Członkowie i właściciele spółki wyszli za poręczeniem majątkowym i kaucją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Colloseum odbija Energomontaż