Comarch widzi ożywienie

GSU
opublikowano: 22-05-2018, 15:49
aktualizacja: 22-05-2018, 15:50

Grupa IT zwiększyła sprzedaż w kraju i za granicą. Poprawiło się m.in. w sektorze publicznym, a ma być jeszcze lepiej.

Wyniki Comarchu za pierwszy kwartał okazały się lepsze do oczekiwać analityków. Największa niespodzianka to przychody, które wyniosły 272 mln zł i były o 16 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Grupa zanotowała większą sprzedaż w kraju i za granicą. Wzrost zagraniczny firma zawdzięcza głównie telekomunikacji - zwłaszcza na rykach azjatyckich i w Europie Zachodniej. Sprzedaż krajowa wzrosła w pierwszym kwartale o 10,2 mln zł, czyli 9,6 proc. r/r.

Zobacz więcej

Konrad Tarański

Szymon Laszewski/FORUM

– Zanotowaliśmy ponad 30 proc. wzrostu w segmencie systemów ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw – to zasługa dobrej sytuacji klientów, poszerzenia oferty i zmian prawnych. Znacznie urósł segment publiczny, a liczymy, że dzięki posiadanym kontraktom w drugim i trzecim kwartale dynamika będzie jeszcze wyższa. Podobnie w medycynie – urośliśmy o 170 proc. i mam  nadzieję na więcej w kolejnych kwartałach – mówi Konrad Tarański, wiceprezes Comarchu ds. finansowych.

Pomimo wzrostu sprzedaży spółka zamknęła kwartał stratą 6,2 mln zł. Rok wcześniej miała 18,2 mln zł zysku, m.in. dzięki umocnieniu złotego. Ponadto w tym roku zaksięgowała 6,6 mln zł straty na pozostałej działalności operacyjnej w związku z rezerwami na należności wątpliwe i aktualizacją wartości środków trwałych.

Firma, która w ostatnich latach mocno inwestowała w rozbudowę powierzchni biurowej i data center,  zapowiedziała zakończenie programu inwestycji. To oznacza mniejsze zapotrzebowanie na gotówkę w kolejnych okresach. Na koniec kwartału grupa miała blisko 230 mln zł gotówki i ekwiwalentów.

Obecnie Comarch koncentruje się na rozwoju organicznym i nie prowadzi zaawansowanych rozmów w sprawie przejęć. Na wypłatę dywidendy w tym roku planuje przeznaczyć 12,2 mln zł, czyli 1,5 zł na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu