Commerzbank może mieć więcej BRE

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 12-09-2003, 00:00

Niemiecki Commerzbank może zwiększyć swój udział w BRE Banku do 75 proc. Inwestorzy zareagowali spontanicznie.

Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na wykonywanie przez Commerzbank od 66 proc. do 75 proc. głosów na walnych zgromadzeniach BRE Banku. Obecnie niemiecki inwestor może wykonywać 50 proc. głosów na WZA polskiej spółki. Nie jest wykluczone, że Commerzbank w ciągu roku ogłosi wezwanie na akcje BRE Banku.

Natychmiast po informacji o możliwym zwiększeniu przez Niemców udziału, kurs akcji BRE wzrósł o 5 proc., jednak do zamknięcia sesji inwestorzy zdołali ochłonąć i ostatecznie kurs spółki spadł do 108 zł, czyli był niższy niż na zamknięciu w środę.

Informacja wywołała też sporo spekulacji. W opinii Roberta Sobieraja, analityka z BDM PKO BP może być to przygotowanie do dużej emisji akcji. Jednak Wojciech Kostrzewa, szef BRE, zapowiadał, że bank nie ma takich planów.

— Być może więc Commerzbank chce zwiększyć udział, by potem odsprzedać większościowy pakiet — spekuluje Jakub Korczak, analityk CA IB Securities.

BRE podał jedynie, że zwiększenie udziału przez inwestora ma na celu zacieśnienie współpracy i świadczy o tym, jak ważnym rynkiem dla tej niemieckiej instytucji jest Polska, a także Europa Centralna i Wschodnia. Natomiast Comerzbank, który jest partnerem BRE od dziewięciu lat, twierdzi, że zgoda KNB otwiera mu na 12 miesięcy furtkę do większego zaangażowania, z czego jednak nie musi skorzystać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Commerzbank może mieć więcej BRE