Commerzbank może skorzystać z pomocy państwa

MD
opublikowano: 31-10-2008, 10:58

Commerzbank chce skorzystać z pomocy państwa, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła. Oznaczałoby to, że  objęłoby ono część jego kapitału.

Jeden z anonimowych informatorów powiedział Reutersowi, że kłopoty drugiego niemieckiego banku wynikają z jego ekspozycji w Islandii, a także wiążą się z bankructwem amerykańskiego Lehman Brothers.

Wskaźnik kapitału podstawowego (Tier 1) Commerzbanku to ok. 7,4 proc. Oznacza to, że jest słabszy od rywali. W przypadku brytyjskich banków wskaźnik wynosi obecnie 9 proc., a Deutsche Banku ponad 10 proc.

Prezes Martin Blessing spotka się we wtorek z radą nadzorczą i poinformuje ją o sytuacji banku. Możliwe, że władze Commerzbanku przeanalizują, jak dużym uszczerbkiem dla jego wizerunku byłoby skorzystanie z pomocy państwa.

Rząd Niemiec przygotował pakiet pomoc dla banków wartości blisko 500 mld EUR. Część jest dostępna w postaci gwarancji, część w postaci rekapitalizacji.

- Commerzbank jest zainteresowany wszystkimi instrumentami oferowanymi w ramach pomocy, także rekapitalizacją – powiedział drugi informator Reutersa.

W przypadku rekapitalizacji oznaczałoby to przekazanie państwu pakietu akcji banku w zamian za udzieloną pomoc. Taka możliwość wystraszyła inwestorów. Kurs Commerzbanku spada ok. 11.00 o 7,5 proc.

MD, hemscott.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu