Comp sięgnie po środki z emisji

Zbigniew Kazimierczak
14-10-2005, 00:00

Wprawdzie z opóźnieniem, ale jednak warszawska firma IT zaczyna wydawać pieniądze na akwizycje.

Warszawski Comp ofertę publiczną, z której uzyskał 24 mln zł, przeprowadził w czerwcu, ale dopiero teraz zaczyna realizować główny cel emisji akcji, czyli przejęcia mniejszych firm.

— Rozmowy są bardzo zaawansowane. To kwestia kilku tygodni — mówi Robert Tomaszewski, przewodniczący rady nadzorczej spółki.

Mały i dwóch dużych

Pierwszym celem Compu jest spółka z sektora wireless, zajmująca się urządzeniami bezprzewodowymi. Generuje kilka milionów złotych i jest zyskowna. Ale to ma być tylko przekąska. Prowadzone są bowiem negocjacje z dwoma znacznie większymi firmami informatycznymi.

— Zapowiadaliśmy na ten rok jeszcze dwa, trzy przejęcia i powinniśmy się z tego wywiązać — twierdzi Robert Tomaszewski.

W tej grupie będzie ta mniejsza spółka i jedna z dwóch większych. Która? To okaże się po badaniach. Comp wybierze atrakcyjniejszą albo kupi obie, jeśli kierownictwo uzna, że to zasadne.

Opóźnienia w realizacji programu akwizycji spółka tłumaczy wydarzeniami od niej niezależnymi. Przykładowo — właścicielowi jednej z firm urodziło się dziecko i nie miał głowy do rozmów. Teraz jednak wszystko zmierza do finału.

20 mln zł

Warszawski Comp przejął już w tym roku jedną firmę: Enigma Systemy Ochrony Informacji za 6 mln zł. Dlatego w skali całego roku grupa powiększy się pewnie o trzy, cztery podmioty. W tym roku wyda na akwizycje jeszcze przynajmniej 20 mln zł. Ale jeśli zapadnie decyzja o kupnie dwóch większych firm, to pieniędzy pewnie zabraknie. Wtedy Comp wspomoże się kredytami bankowymi.

Akwizycje są jednym z elementów tegorocznych prognoz finansowych. Zakładają one zwiększenie przychodów o blisko 40 proc. — do 95 mln zł i 10 mln zł zysku netto (w 2004 r. było ponad 2,6 mln zł straty na skutek rozliczenia operacji finansowych).

— To rozsądne założenia i nadal je podtrzymujemy — dodaje Robert Tomaszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Comp sięgnie po środki z emisji