Compensa odchudza się z kapitałów

MGA
opublikowano: 26-04-2012, 00:00

Ubezpieczyciel pokryje straty z początku wieku, wykorzystując ćwierć miliarda złotych z kapitału zakładowego i zapasowego.

Ponad 249 mln zł — aż taką niezasypaną dziurę w księgach ma Compensa, towarzystwo ubezpieczeniowe wchodzące w skład grupy Vienne Insurance Group (VIG). Pochodzi z początku wieku, kiedy spółka — jeszcze bez Austriaków na podkładzie — ponosiła znaczące straty. Dla przykładu w 2000 r. było to 86 mln zł, w 2003 — 71 mln zł, a w 2004 — 33 mln zł.

Dziura zostanie zasypana 7 maja, bo wówczas walne spółki zdecyduje o przeznaczeniu na jej pokrycie części kapitału zakładowego (122 z 266 mln zł) oraz 154 mln zł z kapitału zapasowego. W efekcie tej operacji nominalna wartość akcji Compensy spadnie z 10 do 5,4 zł.

Według Marka Gołębiowskiego, dyrektora biura zarządu w Compensie, operacja zostanie przeprowadzona na życzenie głównego akcjonariusza — VIG. Nie spowoduje potrzeby dokapitalizowania spółki.

— Operacja nie ma wpływu na wysokość kapitałów własnych spółki ani na wskaźnik pokrycia marginesu wypłacalności kapitałem własnym, który na koniec 2011 r. wynosił 144 proc. — informuje Marek Gołębiowski. Nie wiadomo, dlaczego Austriacy zdecydowali się na zasypanie dziury w księgach akurat teraz.

W 2011 r. Compensa zebrała po raz pierwszy w historii 1 mld zł składek i miała 70 mln zł zysku. Według ekspertów, najbardziej prawdopodobnym motywem jest chęć pobrania dywidendy.

— Zasypanie niepodzielonych strat z lat ubiegłych da możliwości prawne do rozporządzenia zyskiem firmy w przyszłości — mówi nam jeden z audytorów z wielkiej czwórki. Inne powody, które mogą wchodzić w rachubę, to np. poprawa bilansu przez wykreślenie z niego pozycji ujemnych czy nawet nacisk ze strony nadzoru finansowego na zasypanie dziury w bilansie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Compensa odchudza się z kapitałów