Conference Board rozpoczyna lawinę publikacji

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 29-09-2009, 08:54

Amerykańscy inwestorzy radykalnie odmienili wczoraj nastroje na rynkach akcji i to, co mogło wyglądać jak początek korekty po raz kolejny może być jedynie przystankiem w drodze do nowych maksimów. Co  ciekawe, tym razem w ślad za rynkami akcji nie poszły notowania EURUSD, co może sugerować mniejszą determinację strony popytowej na tej parze. To wszystko bez kluczowych informacji, których potok zacznie się dziś – od indeksu Conference Board.

Jeszcze wczoraj rano mogło się wydawać, że rynek szykuje się do korekty. W trakcie notowań podczas sesji azjatyckiej kontrakty na S&P500 znalazły się poniżej szczytów z końca sierpnia. Nie po raz pierwszy jednak rynki azjatyckie dają fałszywy sygnał na początek tygodnia, a „prawdziwe” otwarcie ma miejsce po wejściu na rynek inwestorów z USA. Tak było również wczoraj i dziś ostatnia przecena wygląda tak jak wcześniejsze realizacje zysków z szybkim powrotem do głosu byków. Oczywiście pełen kalendarz danych dopiero przed nami, ale jeśli te nie rozczarują, kierunek na nowe maksima powinien być podstawowym scenariuszem, zarówno w USA, jak i na GPW.

Warto odnotować, iż mimo wyraźnego ożywienia giełdowych byków, wzrostowe próby na EURUSD okazały się nieudane i para oscyluje wokół poziomu 1,46. Być może inwestorzy przestraszyli się gwiazdy wieczornej, która rysuje się na wykresie tygodniowym tej pary. Kluczowymi poziomami, których test może decydować o dalszym rozwoju sytuacji na parze są obecnie 1,4443 i 1,4843. Niewielkie odreagowanie mieliśmy na funcie – para GBPUSD odnotowała wzrost w okolice 1,5950 i tym samym odsunęła się od kluczowego wsparcia na poziomie 1,58, którego przełamanie mogłoby oznaczać spore spadki (nawet do 1,50). Strona popytowa z pewnością jednak nie może czuć się bezpiecznie, zwłaszcza wobec niezdecydowania na EURUSD.

Odreagowanie mamy na parze USDJPY, gdzie wczoraj inwestorzy podjęli próbę dynamicznego zejścia w kierunku 13-letniego minimum (ustanowionego w grudniu 2008 i powtórzonego w styczniu br.) na poziomie 87,08. Próba zakończyła się dojściem do poziomu 88,22 i dość szybkim powrotem, co spowodowało wyrysowanie formacji młota na wykresie w kompresji dziennej. Podobna formacja rysująca się w kompresji tygodniowej oraz sygnał ze strony oscylatora stochastycznego dają krótkoterminową przewagę stronie popytowej, która dziś rano napotkała na opór na poziomie 90,17, a w przypadku większego odreagowania kolejny spotka na poziomie 92,51. Należy jednak pamiętać, że w średnim i dłuższym terminie na parze zdecydowaną przewagę ma strona podażowa. Na notowania jena większego wpływu nie miały podane w nocy dane o inflacji w Japonii. Zgodnie z oczekiwaniami inflacja bazowa obniżyła się do -2,4% R/R.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Ten tydzień przeniesie inwestorom wiele cennych informacji o stanie największych gospodarek, a seria ta rozpoczyna się dziś od publikacji indeksu nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych Conference Board. Inwestorzy mają nadzieję, że spadki wartości indeksu w czerwcu i lipcu były tylko chwilowy pogorszeniem, a sierpniowy wzrost do 54,1 pkt. zapowiada kontynuację poprawy. Konsensus rynkowy to 57 pkt., a dane opublikowane zostaną o godzinie 16.00. W Wielkiej Brytanii o godzinie 10.30 poznamy finalne dane o PKB za drugi kwartał. Rynek oczekuje, że spadek PKB (w ujęciu kwartalnym) zostanie skorygowany z 0,7 do 0,6%. Dla funta potencjalnie znaczenie mogą mieć też podane jednocześnie dane o rachunku obrotów bieżących za drugi kwartał (konsensus -7,8 mld GBP). O godzinie 11.00 „stare” wskaźniki koniunktury w strefie euro, które jednak wobec popularyzacji indeksów PMI mają znikome znaczenie dla rynku.

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane