Czytasz dzięki

Constancio: podwyższenie inflacji w eurolandzie trudniejsze niż oczekiwano

opublikowano: 01-09-2017, 12:59
aktualizacja: 01-09-2017, 13:01

Wiceszef EBC Vitor Constancio przyznał, że zwiększenie dynamiki wzrostu cen w strefie euro może okazać się trudniejsze niż wcześniej oczekiwano, informuje Reuters.

Inflacja w strefie euro nie osiągnęła celu „prawie 2 proc.” już od czterech i pół roku, przypomina agencja. Dalsza zwłoka może przemawiać za utrzymaniem działań stymulacyjnych Europejskiego Banku Centralnego pomimo najlepszej koniunktury w eurolandzie od kryzysu finansowego.

Vitor Constancio, wiceprezes EBC
Zobacz więcej

Vitor Constancio, wiceprezes EBC Bloomberg

Podczas konferencji we Włoszech Constancio podkreślił, że normalizację inflacji i poziomu bezrobocia utrudnia „rosnąca niepewność dotycząca siły globalnego ożywienia gospodarczego, a szczególnie USA”.

- Silna światowa faza reflacyjna, która wydawała się prawdopodobna na początku roku, nie zmaterializowała się – powiedział wiceszef EBC. – Dlatego, zadanie normalizacji inflacji i bezrobocia do akceptowalnych poziomów nadal będzie trudne – dodał.

Constancio ostrzegł, że pomimo względnie solidnego ożywienia wzrostu, jest ryzyko nagłego wzrostu zmienności na rynkach i zacieśnienia warunków finansowych.

- Warunki finansowe mogą nagle się pogorszyć w związku z rozwojem wypadków w USA lub w gospodarkach wschodzących, czy z powodów geopolitycznych, co może spowodować gwałtowne zmiany w sytuacji przedłużającej się niskiej zmienności – powiedział Constancio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane