Coraz gorsze perspektywy euro

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 14-05-2012, 00:00

WALUTY

Wtym tygodniu na rynek napłynie spora dawka danych makroekonomicznych, dzięki czemu rynek walutowy otrzyma sporo impulsów do zmian. Przede wszystkim poznamy dane z amerykańskiej sfery realnej za kwiecień. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa powinny pokazać umiarkowany wzrost, co będzie stanowiło wsparcie dla amerykańskiej waluty. Jednocześnie można spodziewać się kolejnej porcji gorszych danych z Europy. Prognoza to spadek PKB strefy euro o 0,2 proc. w I kwartale. Naszym zdaniem może być jeszcze gorzej.

Ważnym dla rynków finansowych wydarzeniem będzie zaplanowane na wtorek spotkanie ministrów finansów w Brukseli. Poświęcone będzie ono ustaleniu takich wymogów kapitałowych dla banków, aby wytrzymały ewentualny kryzys. Pierwsze spotkanie na ten temat odbyło się 3 maja i nie przyniosło żadnych ustaleń. Problem staje się naglący w świetle ogłoszonej przez rząd hiszpański nacjonalizacji czwartego co do wielkości banku tego kraju. Uważamy, że kurs EUR/USD będzie się stopniowo obniżał, nawet do poziomu 1,26 w perspektywie miesiąca. Korekcyjne zwyżki należy wykorzystać do sprzedaży euro.

W Polsce poznamy dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Powinny one naszym zdaniem wskazać na jedynie umiarkowany wzrost. Tym samym złoty nie ma potencjału do umocnienia. Widać to było już po reakcji na niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych.

Mariusz Potaczała

Dom Maklerski TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy