Coraz łatwiej znaleźć partnera

Monika Niewinowska
07-01-2002, 00:00

Przedsiębiorcy chcący rozszerzyć swoją działalność na rynki międzynarodowe mogą liczyć na bezpłatną, dobrze zorganizowaną i, co najważniejsze, skuteczną pomoc w poszukiwaniu kontaktów z potencjalnymi partnerami. Poszczególne instytucje oferują szeroką gamę usług, począwszy od prostego kojarzenia partnerów, a kończąc na pomocy w nawiązaniu kontaktów, których celem jest transfer nowoczesnych technologii.

Od początku tego roku PARP wprowadził nową usługę dla małych i średnich przedsiębiorców, polegającą na kojarzeniu partnerów z Polski i krajów Unii Europejskiej.

— W ramach programu pomożemy przedsiębiorcom znaleźć dofinansowanie do kosztów działań związanych z poszukiwaniem partnerów gospodarczych, poinformujemy o odbywających się targach, doradzimy, gdzie mały lub średni przedsiębiorca może najefektywniej znaleźć partnerów gospodarczych. Będziemy również współorganizować imprezy kooperacyjne oraz wprowadzać oferty polskich firm do baz międzynarodowych. Będziemy też prezentować oferty polskich firm na zagranicznych imprezach kooperacyjnych — wymienia Damian Dec, konsultant Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wszystkie te działania PARP mają na celu ułatwienie polskim przedsiębiorcom znalezienie partnerów zagranicznych, głównie z krajów Unii Europejskiej. Każdej imprezie kooperacyjnej towarzyszyć będzie seminarium dotyczące specyfiki konkretnego rynku lub branży, którym impreza będzie poświęcona.

Już w tej chwili przedsiębiorcy mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w programie kojarzenia partnerów, poprzez wypełnienie formularzy znajdujących się na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

— Na początku marca dokonamy analizy przesłanych do nas wniosków i na tej podstawie opracujemy plan działania, odpowiadający zgłoszonym potrzebom. Chcemy jak najlepiej dostosować naszą pomoc do indywidualnych oczekiwań przedsiębiorców — podkreśla Damian Dec.

Ci przedsiębiorcy, którzy realizują w ramach swojej działalności projekty badawcze, mające na celu opracowanie nowych rozwiązań technologicznych, mogą liczyć na pomoc w nawiązaniu współpracy na tym polu z partnerami zagranicznymi, a także na uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. W ramach 5. programu ramowego realizowany jest bowiem projekt mający na celu pobudzenie współpracy międzynarodowej w zakresie badań nad nowymi technologiami. Zgodnie z założeniami programu, na wsparcie finansowe ze środków Komisji Europejskiej mogą liczyć międzynarodowe zespoły badawcze, złożone z trzech partnerów i jednego eksperta.

— Nasza pomoc polega na wyszukaniu partnerów do realizacji konkretnego przedsięwzięcia. Mamy sieć punktów konsultacyjnych w całej Polsce, które stanowią część systemu europejskiego. Dzięki dostępowi do zintegrowanej sieci intranetowej udaje nam się skutecznie pomagać przedsiębiorcom — wyjaśnia Aleksander Bąkowski, koordynator 2. programu horyzontalnego 5. programu ramowego Komisji Europejskiej w Krajowym Punkcie Kontaktowym.

Aby wziąć udział w programie, należy przedstawić krótki opis pomysłu przedsięwzięcia (maksymalnie pół strony maszynopisu). Przedsiębiorcy chcący przystąpić do niego jeszcze w tym roku, powinni złożyć wniosek do końca lutego.

Na pomoc w realizacji swoich planów mogą liczyć również przedsiębiorcy chcący wprowadzić w swoich zakładach nowoczesne technologie bądź też rozpowszechniać swoje atrakcyjne pod względem technologicznym produkty i usługi za granicą.

— Kryterium dostępności naszej pomocy jest innowacyjność przedsięwzięcia. Najlepiej, żeby miała ona charakter globalny, zdarza się jednak, że podejmujemy się pomocy przy realizacji transferów technologii innowacyjnych jedynie na poziomie krajowym. Jako członek europejskiej sieci IRC (Centrum Przekazu Innowacji) mamy dostęp do bazy, w której zamieszczane są potrzeby i oferty nowych technologii. Bierzemy również udział w dużych imprezach targowych w kraju i za granicą. Wszystkie te działania przynoszą bardzo dobre efekty — mówi Krystyna Siwek, koordynator projektu IRC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Coraz łatwiej znaleźć partnera