Coraz lepsze nastroje w MSP

Dominika Masajło
opublikowano: 13-03-2017, 22:00

Średnie firmy najlepiej w całym sektorze MSP oceniają swoją sytuację w I kwartale 2017 r.

Publikowany co kwartał indeks „Barometr EFL” informuje o skłonnościach mikro-, małych i średnich firm do rozwoju. Z najnowszego jego odczytu wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. największy optymizm panował w średnich firmach — wskaźnik dla tej grupy wyniósł 59,8 pkt. (wzrost o 2,7 pkt.).

Mikro- i małe spółki swoją sytuację oceniają gorzej — wartość odczytu wyniosła dla nich odpowiednio 51,5 pkt. oraz 57,8 pkt. Według ekspertów dane płynące z najnowszego „Barometr EFL” są korzystne i ukazują ogólny optymizm panujący w sektorze MSP, bo wyniki powyżej 50 pkt. oznaczają warunki sprzyjające do rozwoju. Co więcej, w porównaniu z IV kwartałem 2016 r. we wszystkich trzech kategoriach nastąpiła poprawa nastrojów.

Pod koniec 2016 r. co czwarty „średniak” prognozował wzrost inwestycji, tymczasem w I kwartale 2017 r. — już co trzeci. Więcej inwestować chcą też mikrofirmy (19,1 proc.) i małe przedsiębiorstwa (31,9 proc.), co w szczególności widać wśród najmniejszych podmiotów — w ubiegłym kwartale skłonność do rozwoju deklarowało jedynie 7,4 proc. z nich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu