Coraz lepsze wyniki spółek

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 20-01-2004, 00:00

Po trzech latach spowolnienia światowy rynek chipów wreszcie drgnął. Potwierdzają to dobre kwartalne wyniki producentów.

Wszystko wskazuje na to, że rynek chipów ma za sobą chude lata. Infineon Technologies, drugi w Europie producent półprzewodników, już drugi raz z rzędu zanotował kwartalny zysk dzięki większemu popytowi na chipy do telefonów komórkowych i komputerów. Z kolei Intelowi, liderowi na światowym rynku produkcji mikroprocesorów, w czwartym kwartale udało się podwoić zysk.

Coraz lepiej

Ulrich Schumacher, szef Infineonu, twierdzi, że najgorsze spółka ma już za sobą. Znacząco zwiększa się bowiem popyt na chipy, spowodowany większymi wydatkami operatorów komórkowych. Dział produkujący chipy do komputerów w pierwszym kwartale roku, zakończonym 31 grudnia, wypracował zysk operacyjny wysokości 57 mln EUR (267,9 mln zł). Dobrym wynikiem może również poszczycić się dział produkujący chipy do telefonów komórkowych, który zanotował 14 mln EUR (65,8 mld zł) zysku operacyjnego. Z kolei Intelowi sprzedaż chipów do telefonów komórkowych i sprzętu sieciowego przyniosła w czwartym kwartale przychody na poziomie 1 mld USD (3,8 mld zł).

Atak z Azji

Nie próżnują także azjatyccy producenci chipów. Samsung Electronics, drugi na świecie producent półprzewodników, zamierza w tym roku zainwestować około 3,9 bln KRW (11,7 mld zł) w chipy do sprzętu elektronicznego i komputerów. Z kolei Renesas Technology Corp, numer trzy na światowym rynku mikroprocesorów, planuje debiut na giełdzie i zwiększenie kapitałów o 100 mld JPY (3,5 mld zł). Spółka potrzebuje dopływu środków na zwiększenie produkcji chipów do telewizorów, kamer cyfrowych i telefonów komórkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Coraz lepsze wyniki spółek