Coraz mniej maluchów stawia na innowacje

DZ
opublikowano: 07-07-2019, 22:00

Firmy inwestują najwięcej w środki trwałe i rozwój nowych produktów. Niestety, nakłady na B+R wciąż pozostawiają wiele do życzenia.

Czy przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług cyfrowych? Jak oceniają przyszłą koniunkturę w swoich branżach? M.in. na te pytania odpowiada najnowszy „Raport o stanie sektora MŚP w Polsce” przygotowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

— Od dawna przyglądamy się zmianom zachodzącym w sektorze MŚP w perspektywie długoletniej. Często dopiero takie ujęcie pozwala zobaczyć, jaką ewolucję przeszły rodzime firmy i jak systematycznie zwiększają swój udział w polskim PKB — zaznacza Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Autorzy raportu zwracają uwagę na rozwiązania cyfrowe, które pomagają przedsiębiorcom budować relacje z klientami. Niestety — jak podkreślają specjaliścirządowej agencji — wielu szefów firm nie dostrzega potencjału tego kanału komunikacji, a szkoda, bo MŚP często nie stać na zatrudnianie wykwalifikowanych w tym kierunku pracowników i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Z badania rządowej agencji wynika, że przedstawiciele małego biznesu zauważają rosnący popyt na ich produkty i usługi.

Utyskują jednak na trudniejszy dostęp do kredytów. Przedsiębiorcy jako słabszą niż przed rokiem oceniają przyszłość koniunktury w swoich branżach. Pogorszenia sytuacji spodziewa się aż 34 proc. badanych podmiotów. Natomiast polepszenia koniunktury w swoim sektorze oczekuje 21 proc. firm. W 2018 r. było ich więcej o 9 proc. Eksperci PARP podkreślają, że przybywa przedsiębiorców zwracających uwagę na problem nieuczciwej konkurencji. Narzeka na nią aż 35 proc. respondentów, czyli o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Niestety spada odsetek firm, które chcą prowadzić projekty B+R. Najchętniej podejmują się inwestycji w środki trwałe (64 proc. badanych ) i w rozwój nowych produktów lub usług (51 proc.).

Natomiast na przedsięwzięcia B+R i ekspansję zagraniczną stawia odpowiednio 21 proc. i 14 proc. przedstawicieli biznesu. Specjaliści rządowej agencji zwracają uwagę, że o możliwościach inwestycyjnych MŚP decyduje ich płynność finansowa. To również od niej zależy, czy przedsiębiorcom uda się zatrzymać wykwalifikowanych pracowników w firmie i dalej rozwijać jej działalność. Utraty płynności finansowej najbardziej obawiają się mikrusy. Skąd ten pesymizm? Takiemu podejściu sprzyjają opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów, utrata klientów i rynków zbytu. Specjaliści PARP zwracają też uwagę na rosnące od 2015 r. ceny operacyjne, które pogarszają kondycję finansową firm. Na to, że ceny towarów, materiałów i usług potrzebnych do działania przedsiębiorstwa rosną, wskazuje 67 proc. mikrusów. Natomiast w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw jest to odpowiednio 66 i 82 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy