Coraz mniej pieniędzy płynie na lokaty

Finanse osobiste: Z miesiąca na miesiąc spada wielkość wpłat nowych oszczędności na depozyty terminowe — zwraca uwagę Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec czerwca na lokatach zgromadzono 273,3 mld zł — zaledwie 0,2 proc. (0,55 mld zł) więcej niż na koniec maja. — Większość przyrostu pochodzić mogła nie z nowych wpłat, ale z odsetek od już założonych i przedłużanych na kolejne okresy depozytów — uważa analityk OF.

Od października do marca wartość oszczędności zgromadzonych na bankowych depozytach terminowych rosła o co najmniej 2 mld zł miesięcznie. Oprocentowanie najlepszych lokat miesięcznych wynosi 2,8-3 proc. w skali roku, trzymiesięcznych 4-5 proc., a rocznych 4,1-5 proc. Deponując pieniądze na dwa lata, możemy liczyć nawet na 5,2 proc. odsetek rocznie. W SKOK na depozytach terminowych znajdowało się 17,1 mld zł, 0,7 proc. mniej niż rok wcześniej.

0,2 proc. O tyle w czerwcu wzrosła wartość lokat terminowych gospodarstw domowych w bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Coraz mniej pieniędzy płynie na lokaty