Coraz niższa rentowność firm budowlanych

KZ, BLOOMBERG
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Z kwartału na kwartał coraz więcej firm notuje spadek rentowności i sprzedaży.

To obraz branży budowlanej, jaki wyłania się z raportu Michała Sztablera, analityka

Domu Maklerskiego PKO BP.

— W III kwartale więcej firm zanotowało spadek sprzedaży w ujęciu r/r, podczas gdy jeszcze w poprzednim kwartale firm z ujemną dynamiką przychodów było mniej — pisze specjalista DM PKO BP.

Liderem wzrostu przychodów jest Hydrobudowa (+63 proc. r/r w III kwartale). Dobre wyniki zanotowały także Remak, Energoaparatura i Energomontaż Północ.

— W przypadku Hydrobudowy widać efekty aktywnego uzyskiwania dużych zleceń infrastrukturalnych, co ma największe przełożenie na poziom przychodów (gorzej z marżami). Z kolei trzy pozostałe podmioty utrzymały się w czołówce, notując podobnie jak w poprzednim kwartale wysoką dynamikę przyrostu przychodów. Podmioty te działają na rynku budownictwa energetycznego, co potwierdzałoby nasze przekonanie, że jest to praktycznie jedyny perspektywiczny (uwzględniając wartość planowanych nakładów inwestycyjnych oraz relatywnie małą konkurencję) segment rynku budowlanego — uważa Michał Sztabler.

Według specjalisty, słaba sprzedaż Mostostalu Export (-59 proc.) i Resbudu (-57 proc.) nie powinna być zaskoczeniem, bo w spółkach tych brak pomysłu na rozwój. Z kolei Projprzem (-46 proc.) cierpi wskutek zahamowania procesów inwestycyjnych u głównych klientów, a w Mostostalu Płock widoczny zaczyna być dołek koniunkturalny (kończone są inwestycje w przemyśle chemicznym). W Żurawiach Wieżowych (-53 proc.) decydujący wpływ na wyniki ma kryzys na rynku budownictwa mieszkaniowego, który przekłada się na spadek popytu na wynajem dźwigów.

W III kwartale najwyższą dynamikę zysku netto miał Energomontaż Północ (+243,1 proc.), co jest efektem zdarzenia jednorazowego. Do udanych kwartał mogą też zaliczyć Budimex, PA Nova, Rafako i Energomontaż Płd. Znacznie więcej firm, bo aż 17 spośród zyskownych, zanotowało spadek wyniku netto. Kwartał temu ujemną dynamikę miało o połowę mniej spółek. Coraz mniej firm ma też zyskowność przekraczającą 10 proc. Jeśli ze wspomnianych powodów nie liczyć Energomontażu Północ, to tylko trzy firmy — Mostostal Płock, PA Nova i Trakcja Polska — miały dwucyfrową marżę netto.

Z kolei pod względem zaawansowania realizacji prognozy zysku netto na ten rok (biorąc pod uwagę konsensus rynkowy) najdalej jest znów Energomontaż Północ (97 proc.), ale Michał Sztabler nie spodziewa się istotnego przekroczenia założeń, bo IV kwartał dla tej firmy zapowiada się już dużo słabszy. Wysoki stopień wykonania ma także Erbud i PA Nova. W 80 proc. oczekiwania wypełniły już m.in. Budimex i Trakcja.

— W przypadku tych firm możliwe jest podwyższenie prognoz rynkowych — uważa Michał Sztabler.

Na przeciwnym biegunie są Pol-Aqua, Energomontaż Południe, a także Budopol i Projprzem.

Michał Sztabler ocenił też atrakcyjność inwestycyjną spółek budowlanych na podstawie modelu ROE-P/BV. Prezentuje on zależność wyceny rynkowej kapitałów własnych firmy od ich rentowności. Inaczej mówiąc, wskaźnik ten pokazuje, jak spółka wykorzystuje zainwestowane w nią pieniądze. Firmy, które na podstawie tego

modelu można uznać za prze-

wartościowane, to Atrem,

Erbud, Elektrobudowa, Budimex i Mostostal Warszawa.

— W niektórych przypadkach (jak Erbud) inwestorzy oczekują poprawy wyników w kolejnych okresach, szczególnie jeśli historyczne wyniki były zaburzone zdarzeniami jednorazowymi (do takich można zaliczyć "wpadki" na opcjach walutowych). Stąd wysokie wskaźniki oparte na danych historycznych — zwraca uwagę analityk DM PKO BP.

Na drugim biegunie są Remak i Instal Kraków. Tu jednak również historyczne zdarzenia jednorazowe spowodowały nienaturalne zawyżenie wyników i w konsekwencji wskaźnikowe niedowartościowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy