Coraz trudniej zarobić na lokacie

Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak – Open Finance
opublikowano: 04-02-2010, 13:49

Banki odświeżyły ofertę lokat, niestety przeważają obniżki oprocentowania.


W ostatnim miesiącu stawki depozytów zmieniły się aż w 18 bankach na 33 obserwowane przez nas instytucje. Przeważały obniżki, bo oprocentowanie spadło w 13 instytucjach. Potaniały m.in. lokaty w AIG Banku, Citibanku, Meritum Banku, Nordei, PKO BP, Raiffeisen Banku, Toyota Banku i VW Banku direct. Kilka instytucji zdecydowało się jednak uatrakcyjnić swoją ofertę. Podwyżki oprocentowania lokat zafundował klientom Bank Pocztowy, BGŻ, ING Bank Śląski, Deutsche Bank. W Getin Banku z kolei cześć lokat poszła w dół, ale roczne depozyty mają wyższą stawkę niż przed miesiącem.

Coraz trudniej zarobić na lokacieCoraz trudniej zarobić na lokacie

dz – kapitalizacja dzienna, z – oproc. zmienne, * lokaty zakładane za pośrednictwem lokaty.open.pl.
Stan na 3 lutego 2010 r., źródło: Open Finance.

Widać, że banki kontynuują trend ścinania oprocentowania depozytów. Robią to jednak powoli, przerywając czasowymi podwyżkami stawek. Nadal bowiem pozyskiwanie kapitału nie jest tak proste jak w czasach przed kryzysem. Banki muszą więc dbać o to, by poziom oprocentowania gwarantował im stały napływ środków. Nie ma jednak złudzeń, co do tego, że w najbliższych miesiącach oprocentowanie depozytów nadal będzie spadało. Proces ten może zatrzymać się w drugiej połowie roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe.

Jak co miesiąc sprawdziliśmy w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Tym razem ograniczyliśmy się do kwoty 5 tys. zł. W dobie lokat z dzienną kapitalizacją depozyty np. na 20 tys. zł tracą sens. Z punktu widzenia klienta lepiej założyć dwie lokaty po 10 tys. zł, które pozwolą uniknąć podatku Belki, bo daje to szansę na wyższy zysk.

Najlepszą lokatę na kwartał na kwotę 5 tys. zł oferuje teraz Noble Bank za pośrednictwem internetowego serwisu http://lokaty.open.pl płacąc 5,65 proc. To właśnie lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc. Niewiele mniej dostaniemy w Deutsche Banku, który wprowadził właśnie lokaty z dzienną kapitalizacją. Za kwartalny depozyt płaci 4,86 proc., czyli tyle co na zwykłej lokacie przynoszącej 6 proc. W przypadku depozytu na 6 miesięcy liderem również jest Noble Bank z tą samą ofertą co w przypadku lokaty na kwartał. Drugi w kolejności jest Meritum Bank proponujący depozyt antypodatkowy na 5,35 proc., czyli tyle co lokata z podatkiem na 6,6 proc. Ci, którzy myślą o lokacie na rok powinni zajrzeć do oddziału Noble Banku, gdzie znajdą lokatę z dzienną kapitalizacją, która pozwoli zarobić tak jak na lokacie z oprocentowaniem 7 proc. W Meritum Banku możemy zaś liczyć na 5,4 proc., czyli 6,67 proc. brutto. Amatorzy dwuletnich depozytów mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga – ze zmiennym oprocentowaniem. Pewne 6 proc. (4,86 netto) dostaniemy w Toyota Banku

Widać, że najlepsze lokaty to najczęściej te z dzienną kapitalizacją. Po tym jak wprowadził je do swojej oferty Deutsche Bank, a Getin Bank wycofał, znajdziemy je już w 9 bankach, a kilka innych oferuje jeszcze działające w ten sposób konta oszczędnościowe. Możliwość uniknięcia podatku pojawia się dzięki zaokrągleniom. Jeśli naliczane codziennie odsetki nie przekroczą 2,49 zł, to podatek jest zaokrąglany do zera.


Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak – Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak – Open Finance

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Coraz trudniej zarobić na lokacie