Coraz więcej ładu korporacyjnego

ONO
opublikowano: 28-04-2006, 00:00

Nasz rynek szybko doczekał się własnych standardów corporate governance. Z pożytkiem dla wszystkich jego uczestników.

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, a przede wszystkim brak doświadczeń rodzimych spółek na rynku kapitałowym, wpływały na zachowanie zarządów i rad nadzorczych w pierwszych latach funkcjonowania giełdy. Szybko dostrzeżono konieczność spisania zbioru za- sad zachowania się spółek, które uwzględniać powinny nie tylko interes akcjonariuszy i menedżerów, ale także pracow- ników, kredytodawców czy klientów.

Inicjatywa budowania polskich zasad dobrych praktyk pojawiła się w 1998 r. Wielomiesięczne prace przedstawicieli wielu środowisk tworzących Forum Corporate Governance zaowocowały sformułowaniem „Dobrych praktyk w spółkach publicznych w 2002”. Po dwóch latach praktycznych doświadczeń, uwzględniając sugestie uczestników rynku i zalecenia Komisji Europejskiej zmodyfikowano dokument. Reguły zredagowano na tyle miękko, by umożliwić ich elastyczne stosowanie w różnych sytuacjach i spółkach. Rynek jednak szybko ewoluuje, dlatego Komitet Dobrych Praktyk, kierowany przez profesora Grzegorza Domańskiego, pracuje już nad nowelizacją dokumentu, która ma obowiązywać od stycznia 2007 r.

Zasady nie tylko stanowią wskazówkę dla spółek, jak żyć w zgodzie z otoczeniem rynkowym. Są też podstawą do sporządzania rankingów. W ostatnim zestawieniu Polskiego Instytutu Dyrektorów do „Spółek Godnych Zaufania” zaliczono: Agorę, Bank BPH, Computerland, Eldorado, Elektrobudowę, Kęty, Lentex, LPP, Nową Galę, Pekao, PGF i Stomil Sanok. To istotna informacja także dla inwestorów, bo doświadczenia rozwiniętych rynków kapitałowych pokazują, że takie spółki są wyceniane z premią względem konkurentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Coraz więcej ładu korporacyjnego