Coraz więcej ludzi w Polsce potrzebuje szkoleń zawodowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2006, 13:24

Emigracja wykształconych pracowników sprawia, że w Polsce pozostaje coraz mniej specjalistów, a potrzeby rynku pracy stale się zwiększają. Coraz więcej Polaków potrzebuje dokształcenia lub przekwalifikowania - uważają eksperci z brytyjskiego instytutu City & Guilds, którzy we wtorek przedstawiali w Warszawie raport na temat szkoleń zawodowych w Polsce.

Emigracja wykształconych pracowników sprawia, że w Polsce pozostaje coraz mniej specjalistów, a potrzeby rynku pracy stale się zwiększają. Coraz więcej Polaków potrzebuje dokształcenia lub przekwalifikowania - uważają eksperci z brytyjskiego instytutu City & Guilds, którzy we wtorek przedstawiali w Warszawie raport na temat szkoleń zawodowych w Polsce.

"Pracodawcy w Polsce mają sprecyzowane poglądy dotyczące skutków przystąpienia do UE. Ponad dziewięciu na dziesięciu respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że wzrośnie konieczność nabywania nowych umiejętności i zwiększy się zapotrzebowanie na powszechnie uznawane świadectwa kwalifikacji oraz że więcej osób będzie chciało pracować za granicą niż miało to miejsce w przeszłości" - informuje raport.

Wynika z niego także, że coraz więcej firm organizuje szkolenia przez internet, tzw. e-learning, na czym mogą skorzystać pracownicy, ponieważ takie kursy są często tańsze, niż nauka w trybie stacjonarnym.

Zdaniem przedstawicielki City & Guilds, dr Geraldine Kenney-Wallace, nauka przez internet często jest dla dorosłych osób lepszym rozwiązaniem niż pójście do szkoły.

"Z naszych doświadczeń w Wielkiej Brytanii wynika, że taki tryb nauki powoduje mniej stresu i związanych z nim trudności. Uczestnicy kursów mogą się skoncentrować, nikt ich nie poucza, jeśli zrobią błąd, nie muszą się wstydzić przed innymi uczniami, to wiele ułatwia" - wyjaśniła.

Zaznaczyła jednak, że kusy internetowe nie wystarczą, potrzebna jest również nauka praktyczna i egzamin sprawdzający jej rezultaty. Jednak przygotowanie teoretyczne, zdobyte na kursie internetowym stanowi tego dobre uzupełnienie, podkreśliła.

Według Kenney-Wallace, zwalczanie bezrobocia musi się wiązać ze wsparciem państwa dla dokształcania obywateli. Planując taką pomoc, trzeba jednak na bieżąco badać potrzeby i oczekiwania jej odbiorców, inaczej może się okazać, że nikt z takich szkoleń nie skorzysta.

"To właśnie zrobiliśmy. Zaproponowaliśmy formułę szkoleń, a potem poszliśmy między ludzi i zapytaliśmy jak to się sprawdza. Na podstawie ich uwag wprowadziliśmy zmiany i testowaliśmy dalej, ludzie zgłaszali uwagi, a my wprowadzaliśmy zmiany itd." - opowiadała.

Jednym z problemów, z jakim będzie musiała zmierzyć się Polska we wdrażaniu takich programów jest certyfikacja zdobytych w ten sposób umiejętności. Obecnie oficjalnie uznawane przez państwo są kwalifikacje zawodowe zdobyte w szkołach zawodowych, technikach i cechach rzemieślniczych. Nie ma natomiast prawnej możliwości uznawania przez państwo umiejętności zdobytych w ramach e-learningu, czy innych kursach.

Jak powiedziała PAP przedstawicielka Parlamentu Europejskiego, Katarzyna Maniszewska, w Unii Europejskiej powstał pomysł stworzenia dla całej wspólnoty jednego systemu certyfikowania kwalifikacji zawodowych, dzięki któremu pracownik z jednego kraju będzie mógł udokumentować swoje wykształcenie w innym.

"Ten pomysł wymaga jednak dopracowania. Musimy mieć pewność, że te certyfikaty będą uznawane nie tylko przez władze państw członkowskich, ale przede wszystkim przez przedsiębiorców. Celem każdej osoby, która się kształci jest znalezienie pracy, a certyfikat musi to ułatwiać" - podkreśliła Maniszewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Coraz więcej ludzi w Polsce potrzebuje szkoleń zawodowych