Coraz więcej zwierząt podróżuje z lotniska Kraków Airport

PAP
opublikowano: 22-07-2018, 16:20

Rekordową liczbę 551 zwierząt, które podróżowały samolotem razem ze swoimi opiekunami, odprawiło w pierwszej połowie tego roku lotnisko Kraków Aiport. Według władz portu pasażerowie coraz częściej zabierają ze sobą pupili – w tym roku były to psy i koty.

Według statystyk krakowskiego lotniska liczba obsłużonych zwierząt rośnie z roku na rok. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku obsłużono rekordową liczbę 551 zwierząt, czyli o 3 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Były to wyłącznie koty i psy. Najwięcej z nich podróżowało w luku bagażowym.

Liniami przewożącymi najwięcej zwierząt z/do krakowskiego lotniska były: Norwegian, LOT, Lufthansa i British Airways. Najpopularniejsze trasy dla czworonogów to: Oslo, Stavanger, Trondheim, Frankfurt, Bergen i Chicago.

Jak wyjaśniła rzeczniczka portu Monika Pabisek, w podróż lotniczą zwierzęta można wysłać na trzy sposoby: w kabinie pasażerskiej (PETC), luku bagażowym (AVIH) albo jako przesyłkę cargo. Każdy z przewoźników określa swoje przepisy dotyczące przewozu zwierząt, ale niektórzy zabraniają przewozu jakichkolwiek zwierząt na swoich pokładach za wyjątkiem psów-przewodników, asystujących osobom niepełnosprawnym.

W przypadku gdy zwierzę wraz z klatką, w której podróżuje, waży nie więcej niż 8 kg można zabrać je na pokład samolotu za dodatkową opłatą. Kiedy zwierzę waży więcej niż 8 kg, jego podróż odbywa się w luku bagażowym, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu - klimatyzowanym i oświetlonym.

Jak przypomniała rzeczniczka, przepisy dotyczące transportu zwierząt są bardzo restrykcyjne - pupil musi mieć zapewniony transport adekwatny do swoich wymiarów, swobodę ruchu w klatce, dostęp do powietrza minimum z trzech stron klatki oraz wodę i pokarm na czas przelotu. Zwierzęta można nadać również jako przesyłkę cargo poprzez jedną z wielu firm spedycyjnych.

Niezależnie, czy zwierzę podróżuje w kabinie pasażerskiej, czy w luku bagażowym - musi mieć książeczkę zdrowia wraz z kompletem wymaganych szczepień. Niektóre państwa wymagają też, żeby wwożone zwierzęta były oznakowane tatuażem lub mikroczipem, lub po przylocie poddane kwarantannie.

Krakowskie lotnisko było pierwszym portem lotniczym w Polsce, który dwa lata temu wprowadził udogodnienia dla czworonogów. Na jego terenie, obok parkingu terenowego, znajduje się specjalny "park dla zwierząt". Wybieg wyposażony jest m.in. w samouzupełniające się poidełko, kosz wraz z woreczkami oraz urządzenia do zabawy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do terminalu pasażerskiego mogą wejść tylko zwierzęta, które korzystają z transportu lotniczego, psy służbowe oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Coraz więcej zwierząt podróżuje z lotniska Kraków Airport