Coraz większe emocje wokół Exatela

Magdalena Wierzchowska
02-11-2010, 00:00

Chętnych do kupna akcji operatora jest sporo, choć niektórzy narzekają na drakońskie warunki transakcji.

Chętnych do kupna akcji operatora jest sporo, choć niektórzy narzekają na drakońskie warunki transakcji.

Dziś mija termin składania niewiążących ofert na Exatel, operatora drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce o długości 20 tys. km. Tymczasem w ubiegły czwartek po południu, czyli praktycznie dwa dni robocze przed terminem złożenia ofert, potencjalni kupujący otrzymali dodatkowe obostrzenia transakcji — przez trzy lata nie mogą zwalniać pracowników, przez ten sam okres mają utrzymać poziom biznesu i spółki portfelowe.

— Nie wiemy o co tu chodzi. To naprawdę dziwne — mówi "PB" przedstawiciel jednego z podmiotów zainteresowanych kupnem operatora, wycenianego przez analityków BZ WBK na 750 mln zł.

Kupujący narzekają…

Właściciel o sprzedaży Exatela mówi od lat, ale jak już zaczął proces to z impetem. Polska Grupa Energetyczna (PGE) wysłała memoranda w połowie października. Chce zakończyć transakcję w tym roku. U jednego z potencjalnych nabywców usłyszeliśmy narzekania na drakońskie tempo. U innego — na bardzo ograniczony zakres informacji udostępniony inwestorom w memorandum.

— Liczy ono około 30 stron i więcej można przeczytać na stronie internetowej Exatela. Nie mamy podstawowych informacji do wyceny, którą mamy dziś przedstawić. To wygląda, jak proces na niby — mówi nasz rozmówca.

— Nie ma w memorandum informacji o stosunku prawnym sieci, której część jest wniesiona przez PSE Operator. Nie wiemy, czy ceny w kontraktach za usługi z dystrybutorami energii nie są zawyżone. Inwestorzy zdyskontują niewiedzę w ofertach — dodaje inny zainteresowany.

… ale stoją w kolejce

Mimo tych emocji, zainteresowanie kupnem operatora, należącego w 95 proc. do PGE, jest spore.

Od dawna mówi się o Polkomtelu w którym PGE też ma udziały. Bardzo mocno zainteresowane są też giełdowa Netia i GTS, który, podobnie jak Exatel, skupia się na klientach biznesowych.

— Kupno Exatela pozwoliłoby nam stać się realną konkurencją dla Telekomunikacji Polskiej (TP) w obszarze usług dla biznesu — mówi Adam Sawicki, prezes GTS Central Europe.

Udało nam się też ustalić, że do kupna operatora przymierzały się Multimedia. Dokumenty otrzymały też sieci kablowe Vectra i UPC ale obie skupiają się na równolegle toczącej się sprzedaży operatora sieci kablowej Aster. PGE wysłało też memorandum informacyjne do PTC, operatora sieci Era.

— Nie podjęliśmy decyzji o zaangażowaniu się w kolejny etap toczącego się obecnie procesu — mówi Zbigniew Lazar, rzecznik operatora.

Mówiło się jeszcze o Zygmuncie Solorzu-Żaku, ale ten zdecydowanie odżegnuje się od jakiegokolwiek zainteresowania Exatelem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Coraz większe emocje wokół Exatela