Coraz większe zainteresowania sprzedażą ubezpieczeń bez pośredników

opublikowano: 13-02-2007, 21:55

Rola ubezpieczycieli direct, sprzedających bez pośrednictwa agentów, będzie rosła - sądzą firmy ubezpieczeniowe.

Rola ubezpieczycieli direct, sprzedających bez pośrednictwa agentów, będzie rosła - sądzą firmy ubezpieczeniowe.

Zdaniem prezesa BRE Ubezpieczenia Jarosława Mastalerza, obecnie kilku ubezpieczycieli tego typu, "dużych graczy", chce wejść na rynek. "Za 4-5 lat możliwy jest przełom rynku taki, jak na rynku brytyjskim czy hiszpańskim" - dodał.

Od listopada ub.r. na polskim rynku pojawiło się trzech ubezpieczycieli, działających w systemie direct.

Na rynku brytyjskim szacuje się, że ok. 40 proc. ubezpieczeń majątkowych sprzedawanych jest w formie direct. Sprzedaje je tam ok. 20 firm, a budowa rynku trwała ok. 20 lat. W Hiszpanii, gdzie 10-15 lat temu sytuacja była podobna, jak obecnie w Polsce, ok. 20 proc. ubezpieczeń majątkowych sprzedawanych jest bez pośredników.

Inny ubezpieczyciel direct - Link4 - szacował, że ta forma sprzedaży może w ciągu 5 lat zyskać w Polsce 10 proc. udziału w rynku.

Wszyscy wchodzący na polski rynek ubezpieczyciele direct podkreślają, że model bez pośrednika pozwala obniżać ceny ubezpieczeń.

BRE Ubezpieczenia to czwarta na polskim rynku firma ubezpieczeniowa wybierająca formę direct. W odróżnieniu od Link4 (który w 2002 r. był pierwszym ubezpieczycielem direct w Polsce), francuskiej Axy, która rozpoczęła sprzedaż w listopadzie ub.r. i Allianz, który bezpośredni kanał sprzedaży uruchomił kilka tygodni temu, ubezpieczyciel należący do grupy BRE Banku zdecydował się wprowadzić do sprzedaży nie tylko swoje produkty, ale także produkty innych ubezpieczycieli.

W 2005 r. (ostatnie dane dla całego rynku) składka przypisana brutto całego polskiego rynku ubezpieczeniowego wyniosła 31 mld zł, czyli 812 zł na mieszkańca. W ubezpieczeniach majątkowych statystyczny Polak wydał w ub.r. 410 zł, czyli ok. 100 euro. Średnia dla UE to 900 euro.

W Polsce przypis składki ubezpieczeniowej liczony w stosunku do PKB wyniósł w 2005 r. 3,2 proc. Przy czym ponad 60 proc. rynku ubezpieczeń majątkowych to ubezpieczenia komunikacyjne. Ubezpieczyciele szacowali, że rynek ubezpieczeń majątkowych będzie rósł od 6-8 proc. rocznie, a więc szybciej niż PKB, które według rządowych przewidywań do 2013 r. ma rosnąć w średnim tempie 5 proc. rocznie.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane