Corrigan: Dokapitalizowanie banków to „zło konieczne”

WST, Moneynews
opublikowano: 28-05-2012, 22:11

Dokapitalizowanie niewypłacalnych europejskich banków, takich jak hiszpańska Bankia jest „złem koniecznym”, ale niektóre z nich powinny mieć prawo do bankructwa, uważa Sean Corrigan, główny strateg inwestycyjny w Diapason Commodities Management.

Bankia, czwarty pod względem wielkości bank w Hiszpanii poprosił w miniony piątek tamtejszy rząd o dofinansowanie w kwocie 19 mld EUR. Oczekuje się, że władze do dofinansowanie instytucji wykorzystają obligacje, które Bankia mogłaby następnie użyć jako gwarancji dla środków pozyskiwanych z Europejskiego Banku Centralnego.
Jest to pewien pomysł, ale kwestia upadłości powinna być rozwiązana już lata temu – ocenia strateg.

Dodaje, że może to być początek serii bankructw.

Europa ma nadmiar banków – wyjaśnia Corrigan.

Cztery lata po kryzysie finansowym w końcu dochodzimy do wniosku, że niektóre banki powinny upaść, a wiele z nich potrzebuje ratunku. Dopiero gdy wesprzemy system bankowy na właściwie skapitalizowanych podstawach, z uwzględnieniem możliwości bankructwa, wtedy dopiero będzie można liczyć na wzrost i rozwój w Europie – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Moneynews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Corrigan: Dokapitalizowanie banków to „zło konieczne”