Corus odczuł wzrost kosztów

Marek Druś
opublikowano: 31-08-2006, 00:00

Akcje Corus Group taniały w środę najmocniej od trzech tygodni. Wyniki kwartalne największego w Wielkiej Brytanii i dziewiątego na świecie producenta stali okazały się gorsze niż rok wcześniej. Nie to było jednak głównym powodem wyprzedaży akcji spółki. Inwestorzy obawiają się, że nie ma dużych szans na ich poprawę w przyszłości.

Zysk netto Corus Group spadł w II kwartale o 52 proc., do 81 mln GBP, a sprzedaż o 3,3 proc., do 2,41 mld GBP. Pogorszenie wyników to przede wszystkim efekt skoku cen rudy żelaza i koksu. Od 2004 r. wzrosły one dwukrotnie. Spółka poinformowała, że łączny koszt surowców i energii wzrośnie w tym roku aż o 400 mln GBP. Zapowiedziała, że podwyższy ceny w dwóch kolejnych kwartałach, by ograniczyć negatywny efekt rosnących kosztów. Poprawę wyników utrudni też konieczność wygaszenie w drugim półroczu na dwa miesiące pieca w holenderskim Ijmuiden z powodów technicznych. Zmniejszy to produkcję o 800 tys. ton i zysk o 40 mln GBP.

Akcje Corus zdrożały od początku roku o blisko 33 proc. To głównie zasługa rozpoczętej konsolidacji w branży stalowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu