Cosme pomoże firmom MSP z krótką historią

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 31-08-2017, 22:00

Spółki, które szukają taniej i prostej formy zabezpieczenia kredytu bankowego, mogą starać się o gwarancje. BGK podwoił ich pulę

Małe spółki napotykają w naszym kraju na wiele barier, które utrudniają im budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Powód? Mają utrudniony dostęp do finansowania. W sukurs idzie im unijny program Cosme.

Wczoraj przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) podpisali umowę, dzięki której wsparcie w postaci gwarancji kredytowych dla małego biznesu będzie znacznie wyższe. Instytucje zwiększyły je aż dwukrotnie — z 1 mld zł do 2 mld zł.

Szacują, że kredyty na preferencyjnych warunkach otrzyma aż 10,6 tys. małych firm. Będą one mogły liczyć na prostsze zabezpieczenia i niższy wkład własny. Poza tym nie będzie ich obowiązywał wymóg historii kredytowej. Dostaną dłuższy okres finansowania oraz obniżoną marżę. W ciągu ostatnich dwóch lat państwowy bank udzielił gwarancji kredytowych już ponad 3,7 tys. przedsiębiorcom.

Odpowiedni produkt

Pier Luigi Gilibert, prezes EFI, zwraca uwagę na zainteresowanie polskich firm MSP kredytami z obniżonymi wymaganiami dotyczącymi zabezpieczeń. Podkreśla, że umowa EFI z BGK umożliwi przedsiębiorcom mającym ograniczony dostęp do finansowania rozwój ich biznesu oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Jego zdaniem, gwarancje to „odpowiedni produkt oferowany w odpowiednim czasie”.

— Właściwe funkcjonowanie MSP ma zasadnicze znaczenie dla kondycji całej gospodarki. 96 proc. firm korzystających z gwarancji Cosme to mikro- i małe przedsiębiorstwa, które charakteryzują się największym potencjałem wzrostu — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Zauważa, że w ciągu ponad czterech lat BGK udzielił — w ramach różnych programów gwarancji — kredytów o wartości przekraczającej 72 mld zł. Według prezes BGK średnia wysokość kredytu, po jaką sięgają mali gracze, wynosi ok. 200 tys. zł, a gwarancji — 160 tys. zł. Co ważne, wsparcie z programu Cosme mogą dostać również firmy, które wyczerpały limit pomocy de minimis. Warto podkreślić, że program BGK był pierwszym projektem w ramach planu Junckera w całej Europie Środkowo- -Wschodniej. Wpisuje się on w plan rządu dotyczący zwiększenia roli instrumentów zwrotnych w finansowaniu inwestycji.

— Jednym z kluczowych priorytetów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Staramy się, aby przeznaczone dla nich instrumenty były dostępne, przyjazne i przynosiły jak największy efekt. Chcemy do tego wykorzystywać współpracę z BGK oraz z regionalnymi instytucjami finansowymi. Korzystamy też z możliwości międzynarodowych, jakie daje plan Junckera oraz programy Europejskiego Banku Inwestycyjnego — mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Jak podkreśla, wiele małych firm nie ma dobrej historii kredytowej oraz zabezpieczeń.

— Trudno im sięgać po klasyczne finansowanie dłużne z banków. Instrumenty z programu Cosme dają taką możliwość zarówno przedsiębiorcom, którzy nie spełniają warunków bankowych, jak i dopiero wchodzącym na rynek — twierdzi Jerzy Kwieciński. Polscy pośrednicy mają na wsparcie sektora MSP jeszcze ponad 3,4 mld zł. — To oznacza, że na preferencyjne finansowanie dla przedsiębiorców pozostało w planie Junckera ponad 2,3 mld zł — wyjaśnia wiceminister rozwoju.

Współpracą w ramach Cosme jest zainteresowanych wiele banków. Na razie program obsługuje dziesięć instytucji. BGK rozmawia z kolejnymi, aby trafić z ofertą do jak największej liczby firm. — Podwojenie limitu gwarancyjnego pozwoli włączyć do systemu kolejne banki. Krajowy Punkt Kontaktowy przy Związku Banków Polskich (ZBP) dostaje mnóstwo zapytań w tej sprawie — mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Flagowy projekt

Jakub Fiołna, ekspert w zespole innowacji i zachęt inwestycyjnych w firmie Deloitte, podkreśla, że Cosme — obok największego w Unii Europejskiej programu Horyzont 2020 finansującego badania i innowacje — jest flagowym projektem wspierającym konkurencyjność małego biznesu.

— W Polsce 10 banków komercyjnych oraz dwie grupy banków spółdzielczych za pośrednictwem BGK oraz PKO Leasing ułatwiają firmom MSP dostęp do finansowania na różnych etapach ich działalności — udzielają gwarancji oraz oferują preferencyjne kredyty i leasing. Dzięki temu Polska jest w czołówce krajów wykorzystujących pieniądze pochodzące z Cosme — mówi Jakub Fiołna.

Zabezpieczają one — jak podkreśla — spłatę 80 proc. wartości kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Co ważne, maksymalna kwota zadłużenia nie może przekroczyć 600 tys. zł, a prowizja za udzielenie instrumentu wynosi tylko 1 proc. w skali roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Cosme pomoże firmom MSP z krótką historią