COVEC: zapłaciliśmy podwykonawcom 420 mln zł

KAP
opublikowano: 05-06-2012, 00:00

Chińska firma próbuje odzyskać dobre imię, pozywając drogową dyrekcję za A2.

To nieprawda, że COVEC zszedł z placu budowy autostrady A2 między Łodzią a Warszawą, nie płacąc podwykonawcom — twierdzą reprezentujący chińskiego wykonawcę prawnicy.

— COVEC zapłacił podwykonawcom 420 mln zł — szacuje Wojciech Kozłowski, z kancelarii Salans, pracującej dla Chińczyków.

Podaje, że 280 mln zł otrzymali podwykonawcy w trakcie realizacji zamówienia, a około 135 mln zł już w ramach zawartych ugód, po zejściu Chińczyków z placu budowy. Tymczasem podwykonawcy COVEC nadal domagają się zapłaty.

— Mamy jeszcze roszczenia od kilku firm, z którymi prowadzimy poufne negocjacje — przyznaje Wojciech Kozłowski.

Nie ujawnia, ile jeszcze żądają podwykonawcy. Największy niezaspokojony wierzyciel to Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS). Spółka przejęła po Chińczykach jeden z kontraktów A2 (nie była w stanie wykonać i zbankrutowała). DSS ocenia należności od chińskiego wykonawcy na 50 mln zł.

— DSS ma roszczenia wobec COVEC, ale COVEC też ma roszczenia wobec DSS — odbija piłeczkę Wojciech Kozłowski.

— Nie wywiązaliśmy się ze zbudowania jednej z wytwórni mas bitumicznych, za co COVEC mógł naliczyć nam procentową karę od wartości umowy, a naliczył nam procentowe kary, liczone dziennie— mówi Małgorzata Then, wiceprezes DSS.

COVEC zapowiada nie tylko wzajemne roszczenia wobec wierzycieli. Wojciech Kozłowski podkreśla, że wykonawca pracuje także nad oszacowaniem kwoty odszkodowania za A2 od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dyrekcja natomiast już podała wstępną wartość zadośćuczynienia, jakiego oczekuje od Chińczyków. Znacznie przekracza ona 700 mln zł, ale ostatecznie zostanie określona po zakończeniu budowy A2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy