Crawford: brytyjska propozycja podstawą do porozumienia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 19:12

Brytyjski ambasador w Warszawie Charles Crawford powiedział w środę podczas briefingu prasowego, że przedstawiona przez Wielką Brytanię propozycja budżetu jest dobrą bazą do porozumienia - a jeśli Polska chce zmian, to musi przekonać do nich wszystkie pozostałe kraje członkowskie UE.

Brytyjski ambasador w Warszawie Charles Crawford powiedział w środę podczas briefingu prasowego, że przedstawiona przez Wielką Brytanię propozycja budżetu jest dobrą bazą do porozumienia - a jeśli Polska chce zmian, to musi przekonać do nich wszystkie pozostałe kraje członkowskie UE.

    W nowej wersji propozycji budżetu UE Wielka Brytania zaproponowała w środę, by wydatki na lata 2007-13 wyniosły 849,3 mld euro. Dla Polski - według źródeł w Komisji Europejskiej - nowa propozycja jest wyższa w stosunku do poprzedniej, przedstawionej w zeszłym tygodniu o ok. 1,2 mld euro. Obecnie byłaby to kwota 57,3 mld euro.

    Oznacza to, że teraz, w stosunku do propozycji ze szczytu w czerwcu br., Polsce "brakuje" wciąż około 4,3 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i spójności, przeznaczonych na budowę infrastruktury, walkę z bezrobociem czy na rozwój najbiedniejszych regionów.

    Jak mówił Crawford, nadal jest wiele szczegółów do omówienia, ale propozycja brytyjska jest "dobrą bazą do porozumienia". Dodał, że w propozycji można wiele zmienić - o ile zgodzą się na to wszystkie kraje Wspólnoty.

    Podkreślił, że negocjacje w sprawie budżetu nie toczą się między Polską a Wlk. Brytanią, ale między wszystkimi krajami UE, a żadne państwo w Unii nie chce płacić więcej do wspólnej kasy. "Jeśli takie jest, to je przegapiliśmy" - żartował Crawford.

    Ambasador dodał, że Wlk. Brytania uwzględniła sprawy, o których mówiła w ostatnich dniach Polska, m.in. przeznaczono dodatkowe pieniądze dla najbiedniejszych regionów naszego kraju i zwiększono pieniądze dla nowych krajów.

    Zaznaczył też, że Polska - zgodnie z brytyjską propozycją - otrzyma najwięcej pieniędzy z unijnej kasy.

    Jego zdaniem, nie osiągnięcie kompromisu ws. budżetu w piątek skomplikuje kwestie planowania wydatków w UE i będzie dużą stratą dla nowych państw.

    Ambasador podkreślił równocześnie, że Unia potrzebuje nie tylko solidarności, ale i reform. Jak dodał, sama solidarność bez reform to komunizm, którego ta część Europy doświadczyła już dostatecznie. "Potrzebujemy i solidarność i reform" - argumentował ambasador.

    Według niego, nie można zreformować budżetu, bez reformy Wspólnej Polityki Rolnej UE (WPR), która - w obecnej formie - jest jego zdaniem, zaprzeczeniem idei solidarności.

    Jak zaznaczył, tylko w przypadku fundamentalnej reformy WPR, Wlk. Brytania może zgodzić się na zmiany w rabacie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane