Credit Agricole: w III kw. br. PKB na poziomie wyższym niż przed pandemią

PAP
opublikowano: 12-11-2021, 13:53

PKB ukształtował się w III kw. 2021 r. na poziomie o 2,9 proc. wyższym niż przed wybuchem pandemii, czyli w IV kw. 2019 r. – poinformowano w piątkowym komentarzu banku Credit Agricole do danych GUS.

Jak podał w poniedziałek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny, PKB w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr wobec wzrostu o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r.

„Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, dynamika PKB zmniejszyła się do 5,1 proc. r/r w III kw. wobec 11,2 proc. r/r w II kw., kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (4,8 proc.) zgodnego z naszą prognozą. Do silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego przyczyniło się głównie ustąpienie efektu niskiej ubiegłorocznej bazy związanego z pandemią COVID-19 i towarzyszącymi jej restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą w II kw. 2020 r.” – stwierdzono w komentarzu Credit Agricole.

Według banku kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się w III kw. do 2,1 proc. wobec 1,8 proc. w II kw., co zdaniem ekonomistów banku wskazuje na przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

„Tym samym PKB ukształtował się w III kw. na poziomie o 2,9 proc. wyższym niż przed wybuchem pandemii (IV kw. 2019 r.)” – wskazano w komentarzu.

Jak ocenili ekonomiści Credit Agricole, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w III kw. była konsumpcja - jej wkład do rocznej dynamiki PKB ocenili na 3 pkt. proc., wspierana przez efekt odłożonego popytu gospodarstw domowych i utrzymującą się poprawę sytuacji na rynku pracy. Poza tym wskazali oni jako źródło wzrostu gospodarczego ożywienie inwestycji (wkład wyniósł najprawdopodobniej 1,1 pkt. proc.), postępujące głównie dzięki rosnącym nakładom inwestycyjnym przedsiębiorstw w związku z wysokim stopniem wykorzystania mocy wytwórczych i inwestycjom mieszkaniowym gospodarstw domowych. Według przedstawicieli Credit Agricole ujemny wkład do dynamiki PKB miał natomiast eksport netto, co było spowodowane szybszym wzrostem importu niż eksportu.

„Dzisiejsze dane o dynamice PKB w III kw. sygnalizują lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2021 r. (4,9 proc.). Dynamika PKB w III kw. była jednak zgodna z listopadową projekcją inflacji NBP. Wskazuje to, że na najbliższym posiedzeniu RPP głównym argumentem na rzecz dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej będzie wyraźnie wyższa niż w projekcji inflacji w IV kw. br.” – uznano w komentarzu CA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane