Credit Suisse podwyższył prognozę wzrostu dla Polski

PAP
opublikowano: 31-08-2010, 13:45

W reakcji na ogłoszone w poniedziałek wstępne dane GUS o PKB za II kwartał, bank Credit Suisse podniósł prognozę PKB za cały 2010 r. do 3,5 proc. z poprzedniej 2,4 proc. Powodem jest wzrost nakładów na inwestycje, który okazał się dla analityków pozytywną niespodzianką.

Tyle samo, czyli 3,5 proc. przewidują dla Polski także Bank of America Merrill Lynch oraz JP Morgan. Rząd spodziewa się średniorocznego wzrostu na poziomie 3,2 proc., a w II poł. br. przewiduje ok. 3,0 proc.

"Spodziewamy się obecnie, że wydatki na inwestycje wniosą ok. 0,6 proc. do całorocznego wzrostu i będą miały pozytywny wkład w PKB. Podtrzymujemy zarazem pogląd, iż siłą napędową wzrostu będą wydatki gospodarstw domowych i spodziewamy się, że w ujęciu średniorocznym wzrosną o ok. 2,8 proc." - napisali analitycy CS we wtorkowym komentarzu.

"Wprawdzie wysoki popyt krajowy może przełożyć się na rosnący import i przytłumić wkład eksportu netto do realnego przyrostu PKB, ale najnowsze dane o dynamice handlu zagranicznego sugerują, iż negatywny wkład eksportu netto może być opanowany" - uważają analitycy. CS nie wyklucza, iż w br. polska gospodarka może odbudować niewykorzystany potencjał produkcyjny.

Według GUS, wyrównany sezonowo realny przyrost PKB przyspieszył w II kwartale br. do 1,1 proc. kwartał do kwartału z 0,7 proc. kwartał do kwartału w I kw., zaś w ujęciu rok do roku z pominięciem korekty sezonowej do 3,5 proc. rok do roku, z 3,0 proc. rdr.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane