Czytasz dzięki

Credit Suisse: W 2019 r. warto przeważać globalne akcje

Bank Credit Suisse radzi klientom przygotować portfele na końcową fazę ekspansji gospodarczej na świecie.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

90 proc. monitorowanych przez Deutsche Bank w skali globu aktywów zmierza do zakończenia 2018 r. pod kreską w ujęciu dolarowym, co oznaczałoby najwyższy odsetek od ponad 100 lat. Zdaniem Johna Woodsa, głównego zarządzającego na region Azji i Pacyfiku w Credit Suisse, przyszły rok przyniesie poprawę koniunktury. W ciągu 12 miesięcy stopy zwrotu na głównych dojrzałych rynkach akcji powinny sięgnąć 5-7 proc., a na rynkach wschodzących zapewne okażą się nieco wyższe, zapowiada specjalista, który w piątek był gościem telewizji Bloomberg.

- W 2019 r. radzimy klientom przygotować portfele na końcową fazę ekspansji gospodarczej. W takiej fazie najlepiej radzą sobie aktywa najbardziej związane ze wzrostem gospodarczym – zauważa John Woods.

Specjalista przyznaje, że jego instytucja przeważa akcje oraz niektóre surowce, w tym zwłaszcza energetyczne. Gorzej od rynku powinny zachowywać się tymczasem bezpieczne obligacje rządowe, a także korporacyjne papiery dłużne. Według niego w przyszłym roku inflacja pozostanie umiarkowana, a silny wzrost gospodarczy utrzyma się – USA nieco spowolnią, jednak w umiarkowanym tempie będą nadal rozwijać się strefa euro i Japonia, a gospodarka Chin wykaże odporność. Według niego obecne spowolnienie, widoczne zwłaszcza w danych z ostatniego kwartału, jest przejściowe.

- Spowolnienie w globalnym przemyśle jest związane z czynnikami jednorazowymi, w tym z zaburzeniami w branży motoryzacyjnej, a poprawa powinna być zauważalna już w bieżącym kwartale i w pierwszej połowie 2019 r. W skali globu należy spodziewać się nowego impulsu wzrostowego – zapowiada John Woods.

Wprawdzie według niego spowalniać mogą USA, jednak jest to wręcz pożądane, przy obecnie obserwowanym przegrzewaniu się gospodarki amerykańskiej. Jednocześnie koniunkturę na rynkach aktywów z gospodarek wschodzących wspierać powinno kształtowanie się szczytów w notowaniach dolara. W pierwszej połowie roku amerykańska waluta powinna pozostać stabilna, jednak już w drugiej będzie tracić na wartości, a to ze względu na przerwę w zaostrzeniu polityki Fedu, przewiduje John Woods.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane