Credit Suisse: Wlk. Brytania prawdopodobnie wyjdzie z UE z umową

opublikowano: 26-03-2019, 11:14

Zdaniem banku Credit Suisse, Wielka Brytania prawdopodobnie wyjdzie z Unii Europejskiej ze stosowną umową. Instytucja podkreśla, że nie ma chęci wśród elektoratu - a także członków parlamentu Wielkiej Brytanii - na tak zwany bezwarunkowy brexit.

Wydaje się bardzo mało prawdopodobne, że będziemy mieli tzw. twardy brexit. Najbliżej do zawarcia umowy możemy się zbliżyć dzięki kompromisowi Malthouse’a na północnoirlandzkim backstopie, który poszukuje rozwiązania technologicznego -  powiedział Andrew Garthwaite, szef globalnej strategii kapitałowej w Credit Suisse. 

Tak zwany kompromis Malthouse’a to plan brexitu, który odnosi się do granicy oddzielającej Irlandię Północną i Republikę Irlandii - jest to ważna i kontrowersyjna część negocjacji z UE.

Obecnie nie ma kontroli celnych ani regulacyjnych dotyczących towarów przejeżdżających między Republiką Irlandii a Irlandią Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Ze względu na jednolity rynek UE i unię celną ludzie, towary i usługi mogą łatwo przekroczyć granicę, obie strony przestrzegają podobnych zasad i przepisów.

Przywódcy UE ostrzegają, że Wielka Brytania ma jedną ostateczną możliwość opuszczenia bloku w uporządkowany sposób, po wyrażeniu zgody na opóźnienie daty wyjścia poza 29 marca.

Rynki najprawdopodobniej będą rosnąć, jeśli umowa ws. brexitu przejdzie przez brytyjski parlament.

W Wielkiej Brytanii około trzech czwartych zysków pochodzi z zagranicy. Jeśli więc funt pójdzie w górę, rynek będzie niedowartościowany - powiedział Garthwaite, dodając, że przeważa brytyjskie akcje w dolarach.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu