Polacy będą budować komputery kwantowe

opublikowano: 03-08-2017, 11:54

Firma Creotech z Piaseczna zaangażowała się w kolejny projekt – od technologii stosowanych w misjach kosmicznych przechodzi do budowy komponentów do urządzeń wykorzystujących zjawiska kwantowe.

Creotech Instruments rozszerza zakres swojej działalności. Firma poinformowała o rozpoczętej z Politechniką Warszawską, a także Uniwersytetem Oksfordzkim, Uniwersytetem w Maryland i Duke University współpracy nad rozwojem technologii komputerów kwantowych. Spółka podjęła się zadania stworzenia i dostarczenia elementów i urządzeń pomiarowych, które posłużą do przygotowywania i wykorzystania zjawisk kwantowych. Powstałe rozwiązania mogą w przyszłości pomóc w tworzeniu tzw. wzorców czasu i częstotliwości, urządzeń kryptograficznych oraz generatorów liczb losowych.

Dr Grzegorz Brona, prezes spółki Creotech Instruments.
Zobacz więcej

Dr Grzegorz Brona, prezes spółki Creotech Instruments. Marek Wiśniewski

- Komponenty powstają w oparciu o licencję open-hardwar. Odpowiadamy za zbudowanie systemów testujących rozwijane komponenty, dopracowanie opracowanych modułów pod kątem produkcji seryjnej i wprowadzenie ich na rynek jako gotowe produkty, z opakowaniem, instrukcją i gwarancją – wyjaśnia tłumaczy dr Grzegorz Kasprowicz, dyrektor R&D i jeden z założycieli spółki Creotech Instruments. 

Firma, pracując nad nowym projektem, zamierza bazować na już gotowych, własnych technologiach. 

- Pod wieloma względami nasze komponenty do produkcji komputerów kwantowych są podobne do innych instrumentów, które dostarczamy na potrzeby fizyki wysokich energii, np. do CERN. Dzięki naszym systemom kontroli oraz kosmicznej linii montażowej jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość – twierdzi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

Jego zdaniem, komputery kwantowe pomogą rozwiązywać największe wyzwania naszej codzienności, będą użyteczne np. w diagnostyce medycznej lub przy tworzeniu nowych leków.

Firma Creotech uczestniczy w wielu projektach kosmicznych realizowanych na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie czy „wyłapywaniem” kosmicznych śmieci krążących wokół Ziemi. Creotech Instruments dostarcza także podzespoły do aparatury wykorzystywanej w projektach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytutu Badań Ciężkich Jonów GSI czy Centrum Badawczego DESY w Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu