Cresco ma znów szansę na akcje Ciechu

Anna Bytniewska
opublikowano: 24-08-2001, 00:00

Cresco ma znów szansę na akcje Ciechu

Ciech podjął kolejną próbę podwyższenia kapitału. I tym razem akcje spółki może objąć

Cresco Financial Advisors. Jedno jest pewne: w transakcji nie będzie uczestniczyć Ciech Inwestycje. Wczoraj rada nadzorcza Ciechu zaaprobowała nowy projekt emisji. We wrześniu może go zatwierdzić WZA.

Ciech nie zrezygnował z podwyższenia kapitału przez emisję 7,5-15 mln akcji serii C, chociaż centrala wycofała wniosek o rejestrację poprzedniej próby zmian w akcjonariacie. Uczestniczyć w niej miał Cresco Financial Advisors, a finansowanie zapewniał BRE Bank. W nowym projekcie emisji ponownie może wziąć udział Cresco Financial Advisors. To właśnie ta spółka ma największe szanse na zostanie definitywnym (przynajmniej na razie) inwestorem i może objąć aż 43 proc. akcji. W projekcie nie weźmie udziału Ciech Inwestycje — spółka zależna centrali, która w pierwotnym wariancie miała odkupić walory od CFA. W rękach Skarbu Państwa pozostanie 28 proc. akcji.

— Inwestor zobowiąże się również do głosowania za wprowadzeniem Ciechu na giełdę. Musi jeszcze ustalić z MSP termin debiutu na parkiecie, a także kwestie przeznaczenia środków z podwyższenia kapitału — twierdzi Robert Bałabanow, członek zarządu Ciechu.

Zarząd czeka jeszcze na ponowne ustalenie ceny akcji emisyjnej. Obecna, wyceniająca jeden walor spółki na 16,65 zł, nie satysfakcjonuje MSP.

Mają pieniądze

Skąd Cresco weźmie pieniądze na objęcie akcji Ciechu?

— To jest sprawa tej firmy — ucina Robert Bałabanow.

Nieoficjalnie wiadomo, że mają one zostać przeznaczone również na sfinansowanie inwestycji Ciechu w Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Zarząd Ciechu poinformował jednak, że źródła finansowania dla ZAK to kredyt i aktywa uzyskane ze sprzedaży Naftoportu oraz część środków z emisji obligacji krótkoterminowych.

— Kredytodawcą może być Bank Handlowy lub Pekao SA, zależnie od tego, jakie zaoferują warunki — mówi Robert Bałabanow.

W rękach WZA

Teraz decyzja zależy od walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

— Czekamy na aprobatę WZA, które odbędzie się we wrześniu. Przychylne stanowisko RN dla naszych planów podwyższenia kapitału pozwala mieć nadzieję, że walne podejmie decyzję o przeprowadzeniu emisji zgodnie z przedstawionymi przez nas nowymi założeniami — mówi Robert Bałabanow.

Warto podkreślić, że w dziewięcioosobowej radzie nadzorczej spółki pięć osób to reprezentanci interesów Skarbu Państwa. Jej pozytywna opinia o obecnym sposobie podwyższeniu kapitału pokazuje, że przypuszczenia nie są pozbawione podstaw. Większościowy pakiet akcji — 51,88 proc. — Ciechu posiada przecież Skarb Państwa. Ma on również przewagę głosów na WZA. Zgodnie ze statutem Ciechu, potrzeba jednak większości 75 proc. głosów, aby podjąć uchwałę. Jest mało prawdopodobne, żeby spółki Skarbu Państwa, będące akcjonariuszami Ciechu lub od centrali zależne (handlowo czy też kapitałowo) głosowały przeciwko podwyższeniu kapitału. Łatwo będzie więc zgromadzić brakujące 25 proc. Na wrześniowym WZA ma również zapaść uchwała o zmianie dotychczasowego sposobu podejmowania decyzji na walnym i zastąpieniu go metodą 50 proc. plus 1 akcja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cresco ma znów szansę na akcje Ciechu