Croft: ropa wkrótce po 50 USD, ale nie więcej

opublikowano: 23-11-2016, 15:40

Skutkiem spotkania OPEC w przyszłym tygodniu będzie wzrost notowań ropy do 50 USD za baryłkę, ale nie więcej, prognozuje Helima Croft z RBC Capital Markets.

Croft spodziewa się zawarcia porozumienia o zmniejszeniu wydobycia ropy przez OPEC na spotkaniu w Wiedniu 30 listopada. Jej zdaniem, Arabia Saudyjska przejęła obecnie inicjatywę w tej sprawie, głównie z powodu zbliżającej się pierwotnej oferty publicznej akcji koncernu naftowego Aramco. Croft uważa, że Saudyjczych chcą powrotu ceny 50 USD za baryłkę ropy aby pomóc IPO najważniejszej spółki królestwa. Zwróciła uwagę, że przedstawiciele Arabii Saudyjskiej już rozmawiają o obniżeniu wydobycia o 1,1 mln baryłek. Mają podobno wziąć na siebie gros obniżki wydobycia przez kartel.

Ropa naftowa
Ropa naftowa
ARC

Croft podkreśla, że choć notowania ropy mogą dojść do 50 USD za baryłkę, to dalszy wzrost ceny jest mniej prawdopodobny, bo Saudyjczycy obawiają się, że mógłby spowodować wzrost wydobycia surowca w USA.
 
- Dlatego nie spodziewam się, aby ich celem było obecnie 60 dolarów, 70 dolarów czy nawet 80 dolarów, bo chcą ograniczonego wzrostu – powiedziała. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane