CSFB ocenił kwartalne wyniki 17 spółek z GPW

Marek Druś
24-05-2001, 12:52

Analitycy CSFB ocenili wyniki kwartalne polskich spółek, które bank monitoruje. Choć nie były one najlepsze, nie były zaskoczeniem dla rynku.

W swoim raporcie Credit Susisse First Boston omówiło wyniki Agory, Banku Śląskiego, ComputerLandu, Grupy Kęty, KGHM, Netii, Optimusa, Orbisu, PBK, Pekao, PKN Orlen, Prokomu i Softbanku.

13 wymienionych wyżej spółek odnotowało w pierwszym kwartale pogorszenie zysku w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Średni wzrost przychodów wyniósł 8,7 proc., a skumulowany zysk wymienionych spółek spadł o 43 proc.

Dobrym sygnałem, głosi raport CSFB, jest tendencja do ograniczania kosztów przez spółki. Wyjątkiem jest tu KGHM, który zanotował w pierwszym kwartale ponad 14 proc. wzrost kosztów operacyjnych.

Z wyjątkiem Pekao, banki rozczarowały osiągniętymi wynikami, czego nie można uzasadnić nawet pogorszeniem koniunktury gospodarczej.

Zaskoczeniem była strata, którą zanotował w pierwszym kwartale PKN Orlen, choć mogła ona w znacznym stopniu wynikać z oszacowania wartości zapasów w oparciu o polskie standardy rachunkowości. Analiza przepływu środków pieniężnych nadal wskazuje na dość dobrą sytuacje koncernu.

Na wynik przynajmniej części spółek znaczny wpływ miała ostatnia aprecjacja złotego wobec euro i dolara. Na osłabieniu kursu euro najwięcej skorzystała Agora, która ograniczyła dzięki temu koszt zakupu materiałów poligraficznych i papieru. Pogorszyła się natomiast sytuacja Orbisu, który zanotował spadek przychodów i zakończył kwartał stratą.

Ostatnie dane makroekonomiczne nie wskazują na możliwość poprawy koniunktury gospodarczej w Polsce w ujęciu krótkoterminowym, napisano w raporcie.

- Spodziewamy się, że wyniki drugiego kwartału nie ulegną znacznej poprawie. Jesteśmy jednak umiarkowanie optymistyczni w odniesieniu do kondycji rynku papierów wartościowych, na którym spodziewamy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy zwiększonej aktywności funduszy emerytalnych – napisano w raporcie.

Spośród spółek objętych raportem CSFB rekomendację KUPUJ otrzymały akcje: Agory, Computerlandu, Netii, Pekao, PKN Orlen, Prokomu i Softbanku. Z wyjątkiem Banku Śląskiego, CSFB wydał rekomendacje TRZYMAJ papierom pozostałych spółek.

Udziały Banku Śląskiego, w związku ze zbyt wysoką wyceną w odniesieniu do pozostałych przedstawicieli branży, niską płynnością oraz „nieprzejrzystością” spółki, otrzymały jako jedyne z wymienionych rekomendację SPRZEDAJ.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CSFB ocenił kwartalne wyniki 17 spółek z GPW