CTL przygotowuje emisję obligacji za 365 mln zł

Radosław Omachel
opublikowano: 20-02-2002, 00:00

W trzecim kwartale 2002 r. Centralne Towarzystwo Leasingowe zamierza wyemitować obligacje za co najmniej 70 mln EUR (255 mln zł). Jeżeli projekt się powiedzie, spółka uniezależni się od banków, które odmawiają jej kredytów na finansowanie umów leasingowych.

Centralne Towarzystwo Leasingowe planuje gigantyczną emisję obligacji. Zgodnie z zapowiedziami prezesa warszawskiej spółki, minimalna wartość emisji wyniesie 70 mln EUR (255 mln zł).

— To jest poziom minimalny. Rzeczywista wartość emisji może przekroczyć 100 mln EUR (365 mln zł) — mówi Andrzej Kiełczewski, prezes CTL.

Emisja zostanie przeprowadzona za granicą. Jej daty jeszcze nie ustalono, ale — jak mówi prezes CTL —realizacji projektu można się spodziewać na początku trzeciego kwartału 2002 r. Na agenta został wybrany bank Credit Suisse First Boston.

— Emisja nie jest kierowana do konkretnego nabywcy. Wiem jednak, że obsługujący ją bank znalazł już chętnych na zakup obligacji — dodaje Andrzej Kiełczewski.

Obligacje będą sekurytyzowane na portfelu CTL. Zdaniem prezesa spółki, szanse na powodzenie emisji są tym większe, że na Zachodzie rośnie zainteresowanie obligacjami komercyjnymi kosztem papierów państwowych. Obecnie Credit Suisse First Boston ocenia wartość portfela CTL i wraz ze spółką przygotowuje kosztorys operacji.

Pieniądze uzyskane z emisji obligacji spółka przeznaczy na finansowanie działalności leasingowej. Niewystarczająca wielkość środków na zakup przedmiotów do leasingu, to — zdaniem Andrzeja Kiełczewskiego — główny powód spadku obrotów firmy w 2001 r.

— W 2000 r. oddaliśmy w leasing aktywa wartości ponad 420 mln zł. Rok później obroty były niższe o ponad 50 proc. — mówi prezes CTL.

Tymczasem 300-400 mln zł uzyskane z emisji uniezależnią CTL od kredytów bankowych i utorują mu drogę do ścisłej czołówki firm leasingowych. W rankingu „PB” za 2001 r. CTL wylądował na 14. miejscu — najwyższym wśród niezależnych firm leasingowych. Towarzystwo pójdzie więc w ślady Europejskiego Funduszu Leasingowego, który w październiku poinformował o planowanej emisji euroobligacji wartości 250 mln EUR (912 mln zł). Jej agentem — podobnie jak w przypadku CTL — został Credit Suisse First Boston. Prace nad przygotowaniem tej emisji jeszcze trwają.

Sukces emisji obligacji na zachodnich rynkach radykalnie poprawiłby pozycję przetargową spółki w ewentualnych negocjacjach z inwestorem zagranicznym. CTL na razie o tym nie wspomina, ale zgodnie z opiniami innych leasingowych graczy rynek jeszcze bardziej zdominują spółki powiązane z zagranicznymi grupami kapitałowymi.

Emisje obligacji mogłyby być ratunkiem dla niezależnych firm, które — jak twierdzą ich przedstawiciele — zostały odcięte od kredytów bankowych, w praktyce jedynego źródła finansowania ich działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CTL przygotowuje emisję obligacji za 365 mln zł