Cukier krzepi

Kazimierz Krupa
07-04-2004, 00:00

Polski cukier, czy to pisany dużą czy mała literką, zawsze był sprawą polityczną. Samo utworzenie holdingu poprzedzone było licznymi happeningami z Gabrielem Janowskim i cukrem w lnianych torebkach w roli głównej oraz kolportowaniem dokumentów o wielce intrygujących tytułach, jak np. „Prywatyzacja polskiego przemysłu cukrowniczego w wydaniu rzekomo polskiego Ministerstwa Skarbu Państwa, czyli jak Niemiec i Francuz z Polakiem „interes” robili”.

Prowadzona prawie trzy lata temu batalia pod hasłem „ręce precz od polskiego cukru” zakończyła się umiarkowanym sukcesem jego obrońców — zadowolony nie był nikt. Ot, taki zgniły kompromis. Tyle tylko, że nie od dzisiaj wiadomo, że tam, gdzie wchodzi polityka, tam natychmiast umiera ekonomia. Związkowcy zakładów włączonych do Krajowej Spółki Cukrowej, mając świadomość siły stojących za nimi obrońców, bardzo niechętnie poddają się jakimkolwiek zabiegom restrukturyzacyjnym.

Mówiąc szczerze: wcale im się nie dziwię. Za to bardzo chętnie zaczerpnęliby z — przynajmniej teoretycznie — wspólnej kasy, budżetu. Mają już niejako przyznane 230 mln złotych na dofinansowanie Polskiego Cukru (jest na to zgoda ministerstwa skarbu). Nawet to, że — póki co—- kasa jest pusta i nie ma gotówki, nie jest aż tak wielkim powodem do zmartwienia. Państwo nadal jest niezłym dłużnikiem. W tej sytuacji wszystkie pomysły reformatorskie, a już nie daj Boże związane z zamykaniem małych cukrowni, są skazane na niepowodzenie. I jak tu nie zgodzić się z Wańkowiczem, że „cukier krzepi”. I chociaż przedwojenni dowcipnisie zaraz mu dopisali „wódka lepiej”, to Mistrzowi nie przyszło jednak do głowy zapytać, kogo krzepi, jak mocno i czyim kosztem?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Cukier krzepi