Cukier w Europie raczej nie stanieje

WIS
opublikowano: 15-02-2012, 00:00

Krajowa Spółka Cukrowa ocenia, że cena cukru utrzyma się w tym roku na poziomie około 750 EUR za tonę.

Firmy spożywcze musiały w 2011 r. przełknąć gorzką pigułkę. Ceny cukru w długoterminowych kontraktach mocno poszły w górę. Czy mogą liczyć na spadek cen w tym roku?

— Biorąc pod uwagę obecną sytuację popytowo-podażową na światowym rynku, średnia cena cukru, która w Polsce i Unii Europejskiej wynosi 750 EUR za tonę, z dowozem, wydaje się niewygórowaną ceną. Wszystko wskazuje też na to, że w tym roku cena utrzyma się na tym właśnie poziomie. Tylko nieznacznie odbiega ona zresztą od ceny światowej, która oscyluje wokół 650 USD. Wyższy poziom cen w UE wynika z systemu regulacji rynku, na który wpływ mają m.in. cła i limity produkcyjne — mówi Marcin Kulicki, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.

Użytkownicy cukru mają w tej sprawie inne zdanie.

— Firmy z branży spożywczej nadal uważają, że cena 750 EUR za tonę cukru jest zbyt wysoka. Naszym zdaniem, cukier powinien kosztować co najwyżej 600 EUR za tonę, zwłaszcza że cena rekomendowana przez Brukselę to wciąż 406 EUR — mówi Marek Przeździak, sekretarz generalny Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco. Branża cukrownicza twierdzi, że ostatni wzrost cen cukru był uzasadniony.

— Myli się ten, kto sądzi, że koncerny cukrownicze zarabiają krocie na sprzedaży cukru w cenie 730-760 EUR za tonę, zamiast 500 EUR, jak to było w poprzednich latach. Niestety, nasze koszty produkcji znacząco wzrosły. Jeszcze nie tak dawno płaciliśmy około 100 zł za tonę buraków cukrowych, a obecnie 167 zł. To wzrost o 67 proc. Gdybyśmy nie podnosili stawek, to plantatorzy szybko przestawiliby się na inne, bardziej opłacalne, rodzaje upraw, jak np. pszenica czy rzepak — tłumaczy Marcin Kulicki.

Są jednak szanse na złagodzenie napięcia na unijnym rynku. Eksperci analizują kilka sposobów: od całkowitego zniesienia systemu kwot produkcyjnych przez podniesienie kwot produkcyjnych o 15 proc. aż po dopuszczenia na rynek europejski tzw. cukru pozakwotowego. Tymczasem, z najnowszychprognoz, wynika że w tym roku podaż cukru na świecie będzie znacznie przewyższać spożycie. Ceny powinny więc spadać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy