Ćwierć miliarda na Mazurach

Małgorzata Grzegorczyk
02-02-2006, 00:00

Strefa negocjuje z 9 inwestorami, którzy stworzą 3 tys. etatów. To m.in. zasługa kooperantów LG Electronics.

Zapowiada się świetny rok dla Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE).

— Jesteśmy w trakcie rokowań z dziewięcioma inwestorami. Zezwolenia dla nich wydamy najpewniej w pierwszym kwartale — zapowiada Dorota Groszkowska, prezes strefy.

Przyszli za gigantem

Największe projekty planują firmy, które do strefy przyszły za LG Electronics Mława. Chodzi o producentów komponentów i podzespołów do odbiorników telewizyjnych oraz opakowań styropianowych.

— Są to dwie firmy koreańskie i jedna polska. Każda z nich zatrudni po 600-700 osób. A zatem to duże projekty inwestycyjne. Mamy już komplet dokumentów — twierdzi prezes WMSSE.

Do strefy chcą też wejść dwie firmy meblarskie, w tym Szynaka-Meble, z których każda zatrudni około 200 osób, producent jachtów (250 pracowników) oraz przedsiębiorca wytwarzający kolektory słoneczne (200 pracowników). Pojawi się też zakład obróbki metalu. Łącznie dziewięć firm obiecuje zainwestować 62,3 mln EUR (238,5 mln zł) i stworzyć 2990 miejsc pracy. Tyle etatów przyrzekli strefie przedsiębiorcy przez cały ubiegły rok.

Pączkujący projekt

Przygotowania do wejścia do strefy czynią kolejni inwestorzy.

— Spodziewam się, że do końca lutego dokumenty złoży Michelin — mówi Dorota Groszkowska.

Fabryka opon w Olsztynie została objęta strefą na początku ubiegłego roku. Francuska grupa rozpoczęła rozbudowę zakładu. Koszt inwestycji, która powinna zakończyć się w grudniu tego roku, sięgnie 253 mln EUR. W jej wyniku powstanie 500 miejsc pracy.

— Nowy projekt jest bardzo ambitny. Firma rozważa inwestycję na 20 ha, które mają być objęte strefą — dodaje prezes WMSSE.

W ubiegłym roku WMSSE wydała 9 zezwoleń. Inwestorzy zadeklarowali inwestycje wartości 1,4 mld zł i stworzenie 2951 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ćwierć miliarda na Mazurach