Cyberatak na mięsnego giganta. Zakłady w USA zamknięte

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 01-06-2021, 19:50

Atak ransomware na brazylijską spółkę JBS SA, największego na świecie producenta mięsa, wymusił wstrzymanie działania niektórych zakładów. Nieczynne jest m.in. pięć rzeźni zlokalizowanych w USA.

Według informacji przekazanych przez JBS w mediach społecznościowych, pięć największych zakładów mięsnych w USA, które łącznie przetwarzają 22,5 tys. sztuk bydła dziennie, wstrzymało działania po weekendowym ataku ransomware na sieci komputerowe firmy. JBS odpowiada za około jedną czwartą całej produkcji wołowiny w USA i około jedną piątą produkcji wieprzowiny.

Cyberatak wpłynął także na operacje JBS w innych krajach, w tym m.in. w Australii. Perspektywa dłuższych przestojów już budzi obawy o globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Firma twierdzi, że kopie zapasowe danych nie zostały naruszone. Trwają prace nad jak najszybszym przywróceniem systemów do pracy.

„Sprzedawcy detaliczni i przetwórcy wołowiny wrócili z długiego weekendu i muszą nadrobić zaległości. Jeśli nagle otrzymają telefon z informacją, że produkt może nie zostać dostarczony, stworzy to bardzo poważne wyzwania“ - stwierdziła firma Steiner Consulting Group, która zajmuje się doradztwem gospodarczym w branży spożywczej.

JBS nie skomentował zamknięć fabryk w USA. Spółka poinformowała, że jej brazylijskie zakłady działają normalnie.

“Gdyby usuwanie skutków ataku potrwało dłużej niż tydzień, to biorąc pod uwagę globalną skalę działania JBS z pewnością będziemy świadkami zakłóceń w łańcuchach dostaw“ - podsumował Matt Dalgleish, szef analityków rynków towarowych w Thomas Elder Markets.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane