Cyfra+ i Wizja TV z HBO. Na razie

Radosław Omachel
30-10-2001, 00:00

Przedstawiciele łączących się platform Cyfra+ i Wizja TV zapewniają, że znajdzie się u nich miejsce dla HBO. Nie wiadomo jednak, na jakich warunkach i na jak długo. Historia stosunków między Canal+ i HBO na polskim rynku to pasmo nieustających konfliktów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wydał jeszcze decyzji w sprawie połączenia platform cyfrowych Cyfry+ (kontrolowanej przez Vivendi) i Wizji TV (jej właścicielem jest UPC). Rozstrzygnięcie spodziewane jest w najbliższych dniach i powinno być raczej dla nich korzystne. Ostatnie chwile przed połączeniem platform chce wykorzystać HBO. Według doniesień „Warsaw Business Journal”, HBO stara się wpłynąć na UOKiK, aby zagwarantować sobie ochronę interesów. Nie wiadomo jednak, na czym konkretnie polegają zabiegi amerykańskiej stacji. Aleksander Kutela, dyrektor generalny HBO Polska, odmawia komentarza.

Iwona Zaczek, rzecznik UOKiK, potwierdza jedynie, że HBO próbuje zadbać o swoje interesy.

— Zgodnie z wstępną umową między Cyfrą+ i Wizją TV, HBO znajdzie się na połączonej platformie — zapewnia Paulina Krasińska, rzecznik Canal+.

— Naciski na UOKiK są inicjatywą amerykańskiego HBO, a nie polskiego oddziału stacji. To jest ich rozgrywka z Vivendi. Nie rozumiem postawy HBO. Przecież na nowej platformie będzie mieć dwa razy więcej abonentów — uważa menedżer jednej z platform.

Na linii HBO-Canal+ zaczęło iskrzyć w 1997 r., kiedy trwały przygotowania do uruchomienia platform cyfrowych. Francuzi ostro protestowali przeciwko wejściu na polski rynek konkurenta z USA.

— HBO może się obawiać, że po wygaśnięciu dotychczasowych umów platforma Vivendi nie będzie chciała utrzymywać dłużej sygnału swojego największego konkurenta — podsumowuje pragnący zachować anonimowość analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cyfra+ i Wizja TV z HBO. Na razie