Cyfrowa zmiana poprawia efektywność

Krzysztof Polak
opublikowano: 27-03-2019, 22:00

ROZMOWA Z ANNĄ TRYFON-BOJARSKĄ, HEAD OF INNOVATION & TECHNOLOGY W SKANSKA

Jakie powody skłoniły firmę Skanska do wejścia na drogę transformacji cyfrowej?

Nasza firma ma wyjątkowy model biznesowy — z jednej strony jest inwestorem i deweloperem, z drugiej generalnym wykonawcą. Musi więc łączyć dwa różne światy: branżę nieruchomości — nowoczesną, dynamiczną, otwartą na potrzeby nowych pokoleń i na innowacje oraz bardziej konserwatywną branżę budowlaną. Skanska to lider na rynku nieruchomości biurowych w Europie Centralnej, który realizuje wiele różnych projektów w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Realizacja projektu trwa od 3 do 5 lat, co sprawia, że musimy przewidzieć, jak za 5, 7, 10 lat nasi klienci — fundusze inwestycyjne oraz najemcy — będą się komunikowali, jakich technologii używali, jakie będą mieli potrzeby dotyczące przestrzeni biurowych, ich wyposażenia i aranżacji. Te czynniki skłoniły nas do sięgnięcia po najnowsze technologie, jak internet rzeczy, zaawansowana analityka danych w chmurze dzięki sztucznej inteligencji.

Co Skanska chce osiągnąć z ich pomocą?

Przede wszystkim chcemy zwiększyć efektywność realizacji projektu deweloperskiego. Pomaga nam w tym efekt wirtualnego bliźniaka (digital twins), który w formie cyfrowej odzwierciedla wszystkie procesy, ryzyka, harmonogram realizacji projektu i niezbędne zasoby do jego wykonania. A po oddaniu budynku do użytkowania jest zbiorem danych pochodzących z interakcji między ludźmi a systemami zachodzącymi w budynku. Takie podejście stanowi dużą wartość dla naszych klientów, którzy mogą zarządzać innowacjami, np. z poziomu swojego smartfona.

Czy używanie cyfrowych narzędzi znajduje się dziś w fazie projektu, czy już zastosowania?

Nasze autorskie rozwiązanie Connected by Skanska to pierwszy w branży nieruchomości system budynkowy, który już działa — łączy innowacje i tworzy budynkową społeczność. W pełni integruje wszystkie, dotychczas używane, systemy budynkowe, m.in. kontroli dostępu, rezerwacji sal, zarządzania miejscami parkingowymi, BMS do zarządzania obiektem. To nie jest koncepcja — kompleks Spark, nasza warszawska siedziba to pierwszy, w pełni zdigitalizowany obiekt biurowy. Dzięki użyciu najnowszych technologii na bieżąco analizujemy efektywność wykorzystania przestrzeni biurowej, a każdy użytkownik otrzymuje możliwość sterowania warunkami w miejscu pracy, stosownie do swoich potrzeb (oświetlenie, temperatura). Analiza danych umożliwia nam poznanie potrzeb i preferencji najemców. Przeprowadzone przez nas testy wskazują, że innowacje zastosowane w kompleksie Spark ułatwiają nam lepsze wykorzystanie czasu pracy — dzięki nim codziennie zaoszczędzamy 15 minut, co daje nam 5 roboczych dni w ciągu roku. Pomagają nam również zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa.

A więc transformacja cyfrowa w Skanska nosi imię Connected by Skanska?

Do tego systemu, choć jest wyjątkowy, nie ogranicza się nasze technologiczne zaplecze. Ponadto, jako pierwsza firma w Europie, wykorzystaliśmy system mieszanej rzeczywistości, która jest dostępna przez okulary Microsoft HoloLens. Obecnie używamy tej technologii do prezentacji wybranych projektów. Rozwiązanie to wykorzystuje dane pochodzące m.in. z systemów BIM. Pomaga nam wizualizować przyszłą inwestycję tam, gdzie powstanie obiekt, co jest wielką wartością dla zainteresowanych wynajęciem powierzchni biurowej czy zakupem całego budynku.

Jaką rolę odgrywa Microsoft w technologicznej zmianie, która zachodzi w Skanska?

Umowa o współpracy łączy obie firmy na poziomie globalnym. W Polsce na początku br. poszerzyliśmy zakres tej umowy. Wspólnie pracujemy nad transformacją cyfrową branży nieruchomościowej, nad analityką danych i dalszym rozwojem technologii HoloLens oraz nad rozwojem kompetencji kadry w naszych firmach.

OKIEM EKSPERTA

Poświęcamy wiele uwagi technologiom

KRYSTIAN BIEŃ. IT business partner, Grupa Polpharma

Polpharma poświęca wiele uwagi technologiom — Machine Learning (ML), IoT (Internet of Things) oraz Augmented Reality (AR). Jednak ze względu na specyfikę branży farmaceutycznej wprowadzenie rozwiązań tego typu w obszarze produkcji nie należy do prostych. Dlaczego? Ponieważ wdrażając nową technologię, musimy zawsze pamiętać o osadzeniu jej w kontekście Dobrewj Praktyki Wytwarzania, czyli kluczowych wymogów jakościowych dla farmacji. Cieszę się, że w obszarze produkcji Grupy Polpharma znaleźliśmy miejsca, w których z powodzeniem przetestowaliśmy wspomniane technologie. W tej chwili stoimy przed wyzwaniem związanym z uruchomieniem części z tych rozwiązań jako usług wspierających procesy operacyjne. Duże nadzieje pokładamy również w zaawansowanej analityce, która stanowi trzon cyfrowej transformacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Polak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu